Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By otso
#116150 αλλαξα φιλτρα καμπινας , και του εκανα απολυμανση με το σπρει της liqui molly που κλεινουμε τζαμια , νταξ ευκολο ειναι , αλλα 2 ωρες μετα η βρωμα δεν λεει να φυγει , με ανοιχτες πορτες και αερα, φοβαμαι να μπω και να οδηγησω με κλειστα τζαμια, ολα ανοιχτα και φουλ αερας μπας και καθαρισει.
θα αφηνα ολη νυχτα ανοιχτα τα παραθυρα αλλα θα γεμισει γατες.
απο δω και περα αφρος.
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#117265
Dodger έγραψε:Υπάρχουν και σπρέι με άρωμα (μήλο, λεμόνι, κτλ)


και αυτα μυριζουν ΠΟΛΥ στην αρχη. Θελει μια βολτα καλη με ανοιχτα τερμα παραθυρα, μπας και φυγει η πολλη μυρωδια. Εμενα με ενοχλει σε αυτοκινητα ΑΛΛΩΝ, τοσο πολυ. :(

Επισης αμα βαλετε αφρο στους αεραγωγους, μη ξεγελαστειτε/μπερδευτειτε και αναψετε ανεμιστηρα, θα γινει παρτυ. :lol:
Άβαταρ μέλους
By kacey
#117268 εννοεις στην αρχη υποθετω, γιατι οι οδηγιες των αφρων λενε στο 10λεπτο να το βαλεις στο φουλ (ακριβως για να πεταξει εξω οτι εχει περισσεψει).
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#118900
kacey έγραψε:εννοεις στην αρχη υποθετω, γιατι οι οδηγιες των αφρων λενε στο 10λεπτο να το βαλεις στο φουλ (ακριβως για να πεταξει εξω οτι εχει περισσεψει).


Ναι, στην αρχη, το εχω δει και ειχε ΠΟΛΥ πλακα. :lol:
Άβαταρ μέλους
By xenos
#120675 Που το βρίσκουμε το spray που κλείνουμε τζάμια κλπ; Μάρκες;


< >
Άβαταρ μέλους
By otso
#120707
xenos έγραψε:Που το βρίσκουμε το spray που κλείνουμε τζάμια κλπ; Μάρκες;


< >

egv ebala ayto apo edv http://www.maxxparts.gr/prostheta-ximik ... pinas.html
εχει και της valeo http://www.maxxparts.gr/prostheta-ximik ... 125ml.html
Άβαταρ μέλους
By Orestisren
#124871 Λοιπόν τα φώτα σας. Έχω ανοίξει το κλιματιστικό δυο φορές στην ψύξη φέτος. Μέχρι τώρα το ανοίγω τουλάχιστον μια φορά το μήνα για κανένα τέταρτο, ακόμα κι όταν δεν χρειάζεται, για συντήρηση του κυκλώματος (να λιπαίνονται τα τσιμουχάκια κτλ). Παρά ταύτα μου φαίνεται οτι σαν ο αέρας στο ψυχρό να μην είναι τόσο παγωμένος όσο παλιότερα. Πριν με 36 εξω και το αμαξι στον ήλιο σε κανα 10λεπτο ειχε κρυώσει μέσα και στο auto επεφτε στην 4η σκαλα. Την Κυριακή που το χρησιμοποίησα μετα απο 20+ λεπτα εβγαζε ενα δροσερό αεράκι και πάλευε να ψυξει την καμπίνα με τον ανεμιστηρα στο τερμα. Το τσέκαρα και χθες με μικροτερη θερμοκρασια και παλι τα ιδια. Φρέον ε?
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#124994 Μάλλον.....το ίδιο πρέπει να έχει πάθει και η Γαλλίδα μου, δουλεύει συνεχώς και σχετικά δυνατά, αλλά και πάλι δεν μπορεί να ρίξει τη θερμοκρασία αρκετά....
Άβαταρ μέλους
By Orestisren
#125120 Έχει πριν 2 ακριβώς χρόνια και θα αλλαχτεί εντός του επομένου μήνα με το service. (όπως προτείνει ο κατασκευαστής)
To φίλτρο καμπίνας όμως σε τι μπορεί να επιρεάζει την ψύξη Θανάση? :oops:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#125293 Ενα γεματο φιλτρο μειωνει την ροη του αερα στην καμπινα. Ξεκινα απο αυτο και μπορει να εκπλαγεις ευχαριστα.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#125401 Εαν μετρησετε την θερμοκρασια του αερα στις μπουκες εξοδου πρεπει να ειναι 7 βαθμοι... η ποσοτητα του αερα σιγουρα επηρεαζεται απο το φιλτρο, αλλα η θερμοκρασια θα ειναι μια ενδειξη οτι το φρεον ειναι Ο.Κ...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#126207 Νομίζω αυτό δεν ισχύει για όλα. Σε μερικά προβλέπεται χαμηλότερη. Και σε αυτά με αυτόματη λειτουργία συνήθως βγάζουν ψηλότερα.
Άβαταρ μέλους
By Orestisren
#126215 Στο Megane παντως και στα συγγενή μοντέλα με ίδιο σύστημα κλιματισμού αν θυμάμαι καλά έχει μετρηθεί θερμοκρασία στην έξοδο των αεραγωγών γυρω στους 2-4 βαθμούς. Βέβαια μια ματια στο service book μπορει να λυσει απορείες αλλα βαριέμαι να ψαξω αυτη τη στιγμη :s_blush