Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#719374 αυτό το παρατήρησες τώρα με τον καύσωνα??. το ψυγείο μπροστά του κλιματοστικου, είναι καθαρό κλπ, ο ανεμιστήρας μπροστά ενεργοποιηται μόνιμα όταν κομπλαρει ο συμπιεστής? όταν τρέχεις ψύχονται σωστά, αλλά σε στάση όχι ανάλογα. τελικά ίσως το ψυγείο μπροστά να μην είναι αρκετά μεγαλο, που σημαίνει ότι είναι για άλλα κλίματα.
ο τωρινός καύσωνας είναι κάτι εξαιρετικό.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By xeno
#753006 Σε αναζήτηση της αιτίας που μυρίζει καμμένο ή κάτι σαν καυσαέριο στο σύστημα εξαερισμού/θέρμανσης όταν είναι γυρισμένο στο ζεστό και δεν μυρίζει στο κρύο και αφού αποκλείστηκαν η εισροή καυσαερίου από την εισαγωγή αέρα για την καμπίνα ή η διαρροή και στάξιμο λαδιού από την βαλβίδα egr κλπ, η επόμενη διάγνωση είναι μικρή διαρροή αντιψυκτικού υγρού στο ψυγείο του καλοριφέρ, το οποίο όταν είναι γυρισμένο στο ζεστό καίγεται και η μυρωδιά μεταφέρεται στην καμπίνα. Δηλαδή τρύπιο ψυγείο ή κάποιο σωληνάκι. Αυτό μάλλον προϋποθέτει κατέβασμα του ταμπλώ (το οποίο με τρομάζει γιατί δεν ξέρω αν μετά θα λειτουγούν όλα κανονικά). Γίνεται αλλαγή ψυγείου καλοριφέρ ή σωληνώσεων με άλλον τρόπο; Το αυτοκίνητο είναι w211 mercedes.
Άβαταρ μέλους
By Sijune21
#763629 Πηγα και εκανα στεγανοποιηση διαρροη που ειχε το air condition,δυστυχως ο μαστορας εντοπισε και διαρροη απο το καρμπιρατερ το οποιο μου ειπε οτι δεν ειναι επισκευασιμο,αλλιως θα πρεπει να αλλαχθει ολοκληρο καρμπιρατερ,το οποιο ειναι ακριβο να γινει κατι τετοιο,ασε που και το αμαξι ειναι 25 ετων δεινοσαυρος. :s_no :s_dunno Αυτο σημαινει 40-50 ευρω καθε χρονο για ελεχο-συμπληρωμα λογω διαρροης. :s_mad
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#763639 Κομπρεσέρ η συμπιεστής ήθελε να πει
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#765306 Πώς ψάχνουμε στ'αγγλικά για αποξηραντήρα κλιματισμού; Για την ακρίβεια τον σωλήνα με τον αποξηραντήρα που πάει στον συμπιεστή. Θέλω να ψάξω στο ebay μήπως βρω κάτι
Άβαταρ μέλους
By dimik
#765316 Ο αποξηραντηρας δεν είναι το ίδιο με τον αφυγραντηρα;

Dehumidifier hose

Αλλά θα έψαχνα για AC drain hose, moisture drain hose κλπ


edit: σωστός ο drdino, AC receiver drier hose


< >
Άβαταρ μέλους
By Sijune21
#765335
Y.V έγραψε:Τι σχεση εχει το Καρμπιρατερ με το κλιματισμο; :hmmm:


dimviii έγραψε:Κομπρεσέρ η συμπιεστής ήθελε να πει


Μαλλον δεν καταλαβα τι ακριβως μου ειπε το μαστορι,παντως θα εχω διαρροη το καλοκαιρι σιγουρα παρα την προσπαθεια του να συμμαζεψει οτι μπορουσε.Οταν ανοιγω το air condition σχεδον γονατιζει τον κινητηρα και στα φαναρια ειμαι με συμπλεκτη στο ποδι για να μην μου σβησει καμια φορα. :x
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#772194 Μόλις 47 μέρες από την συμπλήρωση με φρεον το κύκλωμα άδειασε πάλι με αποτέλεσμα να μην λειτουργεί το ερκοντισιον.
Την Δευτέρα θα πρέπει να το πάω σε ψυκτικό.
Βρήκα έναν από το Google στον Άγιο Ελευθέριο με πολλές και καλές κριτικές.
Οψομεθα.

RMX3363
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#772202
kostis20 έγραψε:Στη Βουλιαγμένης είχε βρει ένα καλό ο giannik.

< >
Ευχαριστώ Κωστή.Αυτός που βρήκα είναι στο δρόμο μου, περίπου, η Βουλιαγμένης πέφτει λίγο ανάποδα.

Να δω τι θα μου πει αρχικά και βλέπουμε.



RMX3363
Άβαταρ μέλους
By Sijune21
#772250 Ειχα κανει service στο air condition στον 25χρονο γέρο vw,aftermarket που ειχε μπει στην αντιπροσωπεια... :lol: Ειχε διαρροες και καθε χρονο ηθελε 50ευρω για να συμπληρωνω το φρεον,ο τεχνικος εκανε οτι μπορουσε να μπαλωσει τις διαρροες,μου ειπε οτι το καλοκαιρι σιγουρα θα σου χασει και πως πρεπει να το δουλευω που και που γιατι αν δεν δουλευει καθολου αυτο δημιουργει διαρροη.