Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#108778 Εφοσον αλλαζετε τακτικα το φιλτρο καμπινας δεν υπαρχει τετοιο θεμα. Προσωπικα πριν αρχισω να ελεγχω πιεσεις θα τσεκαρα πως η θερμοκρασια στους αεραγωγους ειναι η σωστη. Αν ειναι υψηλοτερη μετα ελεγχο κυκλωματος.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#108779
kacey έγραψε:(δεν ειναι AC αυτοκινητου, αλλα καταλαβαινετε τι σας λεω)
σας παραπεμπω εδω:

viewtopic.php?p=73982#p73982

Επισης, ενα εστω τσεκαρισμα στη πιεση/ποσοτητα του φρεον δεν χαλασε κανεναν.

Ενα τσεκάρισμα του συστήματος δεν βλάπτει.Αλλαγή φίλτρου γύρης,απολύμανση και έλεγχος θερμοκρασίας που βγάζει.Βαζουν ένα θερμόμετρο στους αεραγωγούς και βλέπουν τι θερμοκρασία έχει ο αέρας που βγαίνει.Δεν νομίζω χρειάζεται έλεγχος στην πίεση πόσότητα "φρέον" (δεν ξέρω αν μπορείς να το ελέγξεις ή πρέπει να το αλλάξεις με νέο μίγμα) .
Ισως και ένα εξωτερικό ξέπλυμα του ψυγείου να φύγουν χωματα και μυγάκια απο τις κυψέλες;
Άβαταρ μέλους
By kacey
#108782 Και εγω για απολυμανση (και παραλληλα καθαρισμο, νομιζω κανουν και αυτο τα σπρευ) μιλαγα. Αυτα που δειχνω στη φωτο δεν ειναι μονο βρωμια που πηγε και εκατσε πανω (που μπορει να σε καλυψει το φιλτρο καμπινας), ειναι και πραγματα που "φυτρωσαν" λογω της ροης αερα (και - υποθετω - ειδικα του ζεστου αερα) σε συνδυασμο με την υγρασια κλπ.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#108802
kacey έγραψε:Και εγω για απολυμανση (και παραλληλα καθαρισμο, νομιζω κανουν και αυτο τα σπρευ) μιλαγα. Αυτα που δειχνω στη φωτο δεν ειναι μονο βρωμια που πηγε και εκατσε πανω (που μπορει να σε καλυψει το φιλτρο καμπινας), ειναι και πραγματα που "φυτρωσαν" λογω της ροης αερα (και - υποθετω - ειδικα του ζεστου αερα) σε συνδυασμο με την υγρασια κλπ.


σκοταδι+υγρασια=αναπτυξη μυκητα=μποχα
Άβαταρ μέλους
By kacey
#109878
giannik1977 έγραψε:Καποτε ενας φιλος μου ειχε πει : Αν δουλευει καλα το κλιματιστικο , μην το σκαλιζεις...
Συμμεριζεστε αυτη την αποψη;
Εκλεισα 4 χρονια με την Octy , δεν εχω κανει service στο κλιματιστικο , το οποιο δουλευει αψογα..(φτου να μην το ματιασω).


Πηρα τον ειδικο αφρο. Εβαλα το μακρυ σωληνακι. Το "ταισα" στους αεραγωγους, τερμα μεσα. Οδηγιες ελεγαν "ψεκαστε μεχρι να φτασει ο αφρος στην ακρη του αεραγωγου (να τον δειτε δηλαδη)". Εριξα τοσο. Μετα απο 20 λεπτα AC στο μαξ. Βλεπω υγρα να σταζουν στα γονατα του συνοδηγου, σκεφτομαι "ε ενταξει, απο καπου περασε και εσταξε". Βαζω χερι μεσα απο το πλαι στο ντουλαπακι, πιανω καλωδια φισας RCD υγρα. Λεω "ε δε γαμιεται, ας το τραβηξω να δω τι γινεται". Βγαζω πλαινο πλαστικο του ταμπλω γιατι το RCD το εχω βιδωσει μονιμα στη βαση του να μη μπορουν να το κλεψουν. Ξεβιδωνω βιδα...

Βιδα πεφτει κατω, στη μοναδικη τρυπα που εχει η μοκετα του αυτοκινητου - για τα καλωδια αεροσακου - και φτανει στη λαμαρινα του πατωματος του αυτοκινητου.
Λεω "γαμα τη, θα βρω αλλη".
Οδηγω αυτοκινητο, βιδα σε καθε στροφη να πηγαινει περα-δωθε πανω στη λαμαρινα = ντριν ντριν τακα τακα τακα....

Ξυλωμα μισου αυτοκινητου, καθισματα εξω, πλαστικα, μοκετα, ψαρεμα βιδας.

5 ωρες.
ΑΙ ΓΑΜΗΣΟΥ ΒΙΔΑ...
Άβαταρ μέλους
By kacey
#109889 βλεπετε την εγκαρσια - σε σχεση με το διαμηκη αξονα του αυτοκινητου - λαμαρινα που ειναι κολλημενη στο πατωμα του οδηγου και του συνοδηγου (στην οποια πιανουν οι μπροστινες βιδες του καθισματος)? Εννοω τη λαμαρινα που ενωνει το μεσο του μαρσπιε με το μεσο του κεντρικου τουνελ.

Ε εκει μεσα ειχε πεσει η βιδα και σε καθε στροφη πηγαινε δεξια-αριστερα...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By bill33
#110022
kacey έγραψε:βλεπετε την εγκαρσια - σε σχεση με το διαμηκη αξονα του αυτοκινητου - λαμαρινα που ειναι κολλημενη στο πατωμα του οδηγου και του συνοδηγου (στην οποια πιανουν οι μπροστινες βιδες του καθισματος)? Εννοω τη λαμαρινα που ενωνει το μεσο του μαρσπιε με το μεσο του κεντρικου τουνελ.

Ε εκει μεσα ειχε πεσει η βιδα και σε καθε στροφη πηγαινε δεξια-αριστερα...

Εικόνα

Και διέλυσες το αμάξι για μια βίδα; :help:



:lol:
Άβαταρ μέλους
By kacey
#110098 φαντασου μια βιδα μεσα σε μια τσιγκινη κατσαρολα, και τη κατσαρολα να στριβει στο δρομο..."τσικι τσικι τακ τακ τακ ντριν κλοκ κλοκ κλοκ". Αν δεν την εβρισκα μπορει να πουλαγα και το αμαξι...

Παλι καλα που μπηκε εκει μεσα και ηταν περιορισμενος ο χωρος (αν δεις, η εγκαρσια αυτη λαμαρινα ειναι συγκολλημενη στο πατωμα κατα μηκος της, οποτε μονο εντος αυτης μπορουσε να παιζει) και δεν ηταν ελευθερη σε ολο το πατωμα.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#110106
kacey έγραψε:φαντασου μια βιδα μεσα σε μια τσιγκινη κατσαρολα, και τη κατσαρολα να στριβει στο δρομο..."τσικι τσικι τακ τακ τακ ντριν κλοκ κλοκ κλοκ". Αν δεν την εβρισκα μπορει να πουλαγα και το αμαξι...


...εγώ θα γέμιζα το εγκάρσιο λούκι με λίγη πολυουρεθάνη και θα έβαζα μια άλλη βίδα στη θέση της! :s_wink
Άβαταρ μέλους
By kacey
#110109 το σκεφτηκα αλλα

α) περνανε καλωδια εκει μεσα
β) δεν ηξερα που θα μου τη ξερασει
γ) δεν ηξερα που ειναι μεχρι που εφτασα εκει

γενικα, για να δω οτι ειναι εκει και οτι ειναι ετσι (και να εχω προσβαση, για να εφαρμοσω λυση - εγω σκεφτηκα ενα μαγνητακι, να κολλησει στη λαμαρινα και να κραταει και τη βιδα), επρεπε να φτασω σχεδον μεχρι εκει, οποτε ξαναπαμε στο γ)
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#110718 Που θα βρω συμπιεστη κλιματιστικου για Chevrolet Cruze του 2009 για μια φιλη? Εχει κολλησει ο συμπιεστης.
Ο μηχανικος εκανε ερευνα, δεν βρηκε κατι. Η αντιπροσωπια το πουλαει σε κουφη τιμη.
Ψαχνοντας στο ιντερνετ βρισκω διαφορα μοντελα με διαφορους κωδικους, που αφορουν Αμερικανικα μοντελα απο το '11 και μετα που κυκλοφορησε εκει, αλλα πως ξερω οτι ταιριαζουν?
:help:
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#110720
giannik1977 έγραψε:Καταλαβα!!!δεν σκαλιζω τπτ..


για να μη σκαλιζεις, υπαρχει ειδικο σπρευ ειναι μικρο και το κουτακι του αποτελει και βαση για να στεκεται ορθιο. βαζεις το αυτοκινητο μπροστα με κλιματιστικο στην ανακυκλωση, πατας το κουμπακι του σπρευ και κλειδωνει ανοιχτο , και το βαζεις στο πατακι του συνοδηγου,
μετα απο κανα 15λεπτο τελειωνει
κανεις και μια βολτα με ανοιχτα παραθυρα να ξεμυρισει ο τοπος και εισαι ετοιμος.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#110723
trident1971 έγραψε:Που θα βρω συμπιεστη κλιματιστικου για Chevrolet Cruze του 2009 για μια φιλη? Εχει κολλησει ο συμπιεστης.
Ο μηχανικος εκανε ερευνα, δεν βρηκε κατι. Η αντιπροσωπια το πουλαει σε κουφη τιμη.
Ψαχνοντας στο ιντερνετ βρισκω διαφορα μοντελα με διαφορους κωδικους, που αφορουν Αμερικανικα μοντελα απο το '11 και μετα που κυκλοφορησε εκει, αλλα πως ξερω οτι ταιριαζουν?
:help:

https://www.rexbo.de/
https://www.rexbo.eu/frigair/compressor ... 4&at=40579