Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#110745
trident1971 έγραψε:
giannik1977 έγραψε:Καταλαβα!!!δεν σκαλιζω τπτ..


για να μη σκαλιζεις, υπαρχει ειδικο σπρευ ειναι μικρο και το κουτακι του αποτελει και βαση για να στεκεται ορθιο. βαζεις το αυτοκινητο μπροστα με κλιματιστικο στην ανακυκλωση, πατας το κουμπακι του σπρευ και κλειδωνει ανοιχτο , και το βαζεις στο πατακι του συνοδηγου,
μετα απο κανα 15λεπτο τελειωνει
κανεις και μια βολτα με ανοιχτα παραθυρα να ξεμυρισει ο τοπος και εισαι ετοιμος.


Δηλαδή το spray εκλύεται στην καμπίνα και όχι μέσα στους αεραγωγούς; Το έχεις δοκιμάσει;

Σου είναι εύκολο να παραθέσεις κάποιο link;
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#110755 Ναι το κατάλαβα, αλλά μου φάνηκε υπερβολικό να εκλύεται ελεύθερα σε όλη στην καμπίνα.

Μάλλον πρέπει να είναι αυτό της Liqui Moly.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#110759 Υπαρχει διαθεσιμο απο πολλες εταιρειες. Στην πραξη βεβαια ο παραδοσιακος τροπος ειναι μαλλον αποδοτικοτερος.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#110779 έχουν πολλές εταιρίες, ανάβεις κλιματιστικό (στην ανακύκλωση), τοποθετείς το spray στο πάτωμα του συνοδηγού, πατάς το παπαράκι να αρχίσει να βγάζει, κλείνεις πορτοπαράθυρα και για 15-20 λεπτά το αφήνεις να "δράσει". Μετά αφήνεις για καμιά ώρα να "ξεμυρίσει" και είσαι κομπλέ.

Αν έχει ξεμείνει καμιά μύγα ή αράχνη μέσα στη καμπίνα, είναι σίγουρο πως μετά θα έχει συγχωρεθεί, διαπιστωμένο :lol:

Το spray βγαίνει και με άρωμα λεμόνι, μήλο, κτλ.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#110795
trident1971 έγραψε:Που θα βρω συμπιεστη κλιματιστικου για Chevrolet Cruze του 2009 για μια φιλη? Εχει κολλησει ο συμπιεστης.
Ο μηχανικος εκανε ερευνα, δεν βρηκε κατι. Η αντιπροσωπια το πουλαει σε κουφη τιμη.
Ψαχνοντας στο ιντερνετ βρισκω διαφορα μοντελα με διαφορους κωδικους, που αφορουν Αμερικανικα μοντελα απο το '11 και μετα που κυκλοφορησε εκει, αλλα πως ξερω οτι ταιριαζουν?
:help:


Είναι σχετικά καινούριο, αλλιώς θα σου έλεγα από μάντρα ανακύκλωσης. Πήρε γνωστός μου για φόκους 80ε! Αν ψάξεις για κανένα τρακαρισμένο; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#110835
xenos έγραψε:Είναι σχετικά καινούριο, αλλιώς θα σου έλεγα από μάντρα ανακύκλωσης. Πήρε γνωστός μου για φόκους 80ε! Αν ψάξεις για κανένα τρακαρισμένο; :hmmm:


ρωτησε ο μηχανικος δεξια αριστερα

mousatos έγραψε:https://www.rexbo.de/
https://www.rexbo.eu/frigair/compressor ... 4&at=40579


θα τα τσεκαρω ευχαριστω, απο οτι βλπω την 400αρα δεν τη γλυτωνει :omg:
Άβαταρ μέλους
By xenos
#110841
trident1971 έγραψε:
xenos έγραψε:Είναι σχετικά καινούριο, αλλιώς θα σου έλεγα από μάντρα ανακύκλωσης. Πήρε γνωστός μου για φόκους 80ε! Αν ψάξεις για κανένα τρακαρισμένο; :hmmm:


ρωτησε ο μηχανικος δεξια αριστερα


Καλά μη νομίζεις ότι τους ενδιαφέρει κ πολύ. Και εγώ κάποτε ήθελα πίσω πόρτα για ένα κορόλλα και δεν έβρισκε πουθενά τπτ = new από toyota = :help: . Πήρα μια λίστα και ξεκίνησα τηλ. Σto 4o-5o βρήκα και μάλιστα κομπλέ (υαλοκαθαριστήρες, μοτέρ, σήματα, κλπ.) και στο χρώμα μου! :metalo:
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#111122 Απο οτι βλεπω και απο το λινκ που εβαλε ο Mousatos ειναι το ιδιο και απο Astra J
Το προβλημα ειναι οτι δεν εχω και κωδικο να ψαξω ευκολα.

Τεσπα, δδομενου οτι εφαγα ακυρο απο την φιλη για το ~350-400 καινουριο (θελει και εξτρα ανταλλακτικα περα απο τα εργατικα για να μπει και τοσα $$$ δεν υπαρχουν) θα δουμε ισως το αλλο καλοκαιρι ή σε φαση μεταχειρισμενου και η Παναγια να μας φυλαει.

Εν τω μεταξυ, ας εχετε στο μυαλο σας οτι ειναι βλαμμενα τα Cruze γενικα. :rant:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#111422 Σε επίσημο σέρβις της BMW μου είχαν βάλει αυτό που το βάζεις μέσα ανακύκλωση κλειστές πόρτες κλπ για λίγη ώρα.
Πέρσι, αλλού μου έβαλαν ένα σπρέυ στους αεραγωγούς (από την μεριά του κινητήρα αφού βγάλεις τα φίλτρα καμπίνας).
Το δεύτερο αισθάνθηκα ότι έκανε πιο καλή δουλειά (αν και ουδέποτε είχα κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα). Αυτό που σου βάζουν στους αεραγωγούς από μέσα δεν το έχω δοκιμάσει.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#114801 Ποσο παει συνηθως ενας ελεγχος για το κυκλωμα και μετα γεμισμα?? εχει φυγει το φρεον και θελω να το γεμισω,,,, αφου δουν αν εχει διαρροη.. κ.λ.π. για το μινι 2006 κουπερ S ...
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#114803 για να εχει φυγει εχει διαρροη,αρα πρεπει να βρουν απο που χανει=κοστος ανταλλακτικου.
εαν εχει αδειασει θα χρεωθεις αρκετα γιατι θα χρειαστει να γεμισει ολη τη ποσοτητα φρεον απο την αρχη. :(

υγ τα μηχανηματα μετρανε ποσο φρεον βαζουν σε συμπληρωμα.