Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#15197 Grande Punto, κάπως ξεκόλλησαν οι θόλοι των εμπρός τροχών και φαγώθηκαν, οπότε πρέπει να αλλαχθούν άμεσα...
Πήραμε imitation ανταλλακτικούς αλλά δεν κάθονται σωστά, στη Ρόδο επίσημη αντιπροσωπία ΔΕΝ έχει εδώ και λίγο καιρό και οι γενικοί & ειδικοί έμποροι δεν είναι και πολύ πρόθυμοι να μας φέρουν τους original... :yahoo:

Οπότε, μπορεί κάποιος να μου συστήσει κάποια αντιπροσωπεία ανταλλακτικών που θα μπορέσω να παραγγείλω και να μου στείλουν τα original? Ευχαριστώ.

[mod] παρακαλείσθε να κάνετε απλή παράθεση στοιχείων (πχ Όνομα, Διεύθυνση και ειδίκευση - πχ FIAT) για τα καταστήματα που προτείνετε
Άβαταρ μέλους
By JasonLouk
#15201 Από ότι διαβάζω σε φιλοιταλικά fora, πολλοί προτιμούν αυτό http://ricambi.gr/index.php

Είναι Θεσνικη,στέλνει παντού και ειναι εξυπηρετικοί στο τηλ.
Άβαταρ μέλους
By postruck
#29847 Eρώτηση,κυρίως προς τους βόρειους.Ξέρουμε κάτι για, Προιος Αλέξανδρος στο 1χλμ Αλεξάνδρειας-Βέροιας,με κατάστημα ανταλακτικών??? Έχει κάτι τιμές σε λάδια που κοίταξα που μόνο στο εξωτερικό υπάρχουν :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#30186 Για πες τι λάδια ψάχνεις μπας και τα βρούμε αλλού.
edit: αν κι απ'ότι βλέπω τέτοιες τιμές είναι δύσκολο να τις πετύχεις κάπου αλλού .
Άβαταρ μέλους
By rafi
#534599 Δε βρήκα καλύτερο τόπικ οπότε γράφω εδώ..

Πρέπει να γίνουν κάποιες εργασίες στο αυτοκίνητο το επόμενο διάστημα:

-αμορτισέρ (σκέφτομαι μόνο για μπροστινά, ακούω απόψεις)
-τακάκια + δίσκοι
-ρουλεμάν κάποιου τροχού πίσω γιατί ακούγεται βουητό κύλισης εδώ και ένα μήνα περίπου

Προσπαθώντας να υπολογίσω το μαλλί, περιηγήθηκα σε διάφορα ελληνικά σαιτ ανταλλακτικών και βρίσκω τα ανταλλακτικά σε πολύ καλές τιμές (η τουλάχιστον έτσι μου φαίνονται). Σκέφτηκα λοιπόν να τα παραγγείλω και να τα πάω να μου τα περάσουν.

Το ερώτημα είναι, πως εξασφαλίζομαι ότι τα ανταλλακτικά που θα παραγγείλω κάνουν όντως για την έκδοση/μοντέλο του αυτοκινήτου μου; Ναι, μέσα στο σαιτ επιλέγω κανονικά μάρκα, μοντέλο, τύπος κτλ.
Το έχει επιχειρήσει κάποιος;
Άβαταρ μέλους
By drdino
#534734 Αν κάποιος πήρε κι ήταν συμβατά, αυτό δεν σημαίνει πως αυτά που πήρες κι εσύ θα είναι συμβατά, εκτός αν αναφέρεστε στο ίδιο μοντέλο /κατάστημα/ανταλλακτικό.

Παίρνεις το μικρό μεν, υπαρκτό ρίσκο όταν πηγαίνεις τα ανταλλακτικά στο συνεργείο. Γιαυτό και μερικά αρνούνται το ντηλ αυτό, γιατί αν πχ το ρουλεμάν δεν ταιριάζει, το αμάξι παίζει να μείνει κανένα δίωρο στο δικόλονο χωρίς να "βγάζει" λεφτά μέχρι να έρθει το σωστό χωρίς δική τους ευθύνη.

Ξεκίνα από τον κατάλογο του εργοστασίου για να βρεις το part # που φοράει το αμάξι εξ αρχής (πχ https://www.catcar.info/renault/?lang=en) και μετά κάνε x-reference με τον κατάλογο του κατασκευαστή των ανταλλακτικών για να βρεις την αντιστοιχία.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#534986
rafi έγραψε:Και; Τα ανταλλακτικα ηταν συμβατα με το αυτοκινητο; Αυτο με καιει..

.

Ναι,έχω πάρει φίλτρο αέρα και λαδιού,μπουζί,κάτι ελαστικά παπαράκια που κρατάνε τα καζανάκια της εξάτμισης,θερμοστάτη.
Ολα βγήκαν σωστά.Δεν ήταν βέβαια και κάτι πολύ εξειδικευμένα και φυσικά τα έψαξα με τους κωδικούς της φιατ .
Συμφέρει να παρεις αρκετά πράγματα μαζί ώστε να μην χρεώνεσαι μεταφορικά.Επίσης ρώτα και σε φυσικά μαγαζιά ,μπορεί να μην έχουν τόση διαφορά τιμής στην τελική.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#535066 Το βουητο δεν εχει να κανει σιγουρα με το ρουλεμαν.
Αλλα ενταξει εσυ εισαι ο εξυπνος που θα παρει μονος του φθηνα ανταλλακτικα και εκανες διαγνωση αλλα και ο μηχανικος πιο εξυπνος απο σενα και θα σε χρεωσει εργασια τοποθετησης .
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#595273 θελω να παρω αρκετα ανταλλακτικα για το panda 1,2 8v της :inlove:
θα χρειαστουν αμορτισερ,δισκοπλακες,σετ συμπλεκτη,μαλλον ψυγειο ερκοντισιον, ψαλιδια εμπρος και μπιελακια ζαμφορ και κατι αλλα ψιλικοκο.
Σε ποιο ονλαιν μαγαζι να παρω τιμες,για να μην εχουμε λιγουρες? εχω διαβασει διαφορα εδω μεσα που δεν μου αρεσαν.
πηρα προσφορα απο κανονικο μαγαζι φιαταδικο,αλλα ειναι αρκετα ακριβοτερος,στο συνολο πανω απο 200 ευρω ακριβοτερος σε σχεση με το ανταλακτικα ονλαιν πχ.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#595277
dimviii έγραψε:θελω να παρω αρκετα ανταλλακτικα για το panda 1,2 8v της :inlove:
θα χρειαστουν αμορτισερ,δισκοπλακες,σετ συμπλεκτη,μαλλον ψυγειο ερκοντισιον, ψαλιδια εμπρος και μπιελακια ζαμφορ και κατι αλλα ψιλικοκο.
Σε ποιο ονλαιν μαγαζι να παρω τιμες,για να μην εχουμε λιγουρες? εχω διαβασει διαφορα εδω μεσα που δεν μου αρεσαν.
πηρα προσφορα απο κανονικο μαγαζι φιαταδικο,αλλα ειναι αρκετα ακριβοτερος,στο συνολο πανω απο 200 ευρω ακριβοτερος σε σχεση με το ανταλακτικα ονλαιν πχ.

https://www.onparts.gr/ ?