Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#252564 1.Ο ελάχιστος συντελεστής μετάδοσης φωτός των εγκεκριμένων υαλοπινάκων των κυκλοφορούντων οχημάτων καθορίζεται σε:
α) 75% για τον εμπρόσθιο ανεμοθώρακα.
β) 70% για τους υαλοπίνακες εκατέρωθεν της θέσης του οδηγού.
γ) 70% για τους πίσω πλευρικούς υαλοπίνακες και τον οπίσθιο ανεμοθώρακα, εφόσον το όχημα δεν φέρει πλευρικούς καθρέφτες.

Προϋποθέσεις και περιορισμοί στην επικόλληση μεμβρανών σε υαλοπίνακες οχημάτων
1.Οι μεμβράνες που επικολλούνται στους υαλοπίνακες των οχημάτων θα πρέπει να είναι πιστοποιημένες από κράτος μέλος της Ε.Ε., από κράτος της ΕΖΕΣ το οποίο είναι συμβαλλόμενο μέρος της Συνθήκης ΕΟΧ ή από την Τουρκία, για τοποθέτηση και χρήση σε οχήματα.
2.Δεν επιτρέπεται σε κανένα όχημα τόσο στον εμπρόσθιο ανεμοθώρακα όσο και στους υαλοπίνακες εκατέρωθεν της θέσης του οδηγού, η επικόλληση μεμβρανών οι οποίες μεταβάλλουν το συντελεστή μετάδοσης φωτός των εδαφίων (α) και (β) της παρ. 1 του άρθρου 2 της παρούσας. Επιτρέπεται, όμως:
α) Η επικόλληση «λωρίδας» μεμβράνης πλάτους έως 10 εκατοστών (μετρούμενη από την πάνω πλευρά του υαλοπίνακα) για την αντιθαμβωτική προστασία του οδηγού και
β) Η επικόλληση μεμβράνης περιορισμού υπεριώδους ακτινοβολίας.
3.Στους υπόλοιπους υαλοπίνακες του οχήματος γίνεται αποδεκτή η επικόλληση μεμβράνης σύμφωνα με τη διαδικασία που περιγράφεται στο άρθρο 4 της παρούσας.
4.Δεν επιτρέπεται σε κανένα υαλοπίνακα οχήματος η επικόλληση μεμβρανών τύπου καθρέφτη. Ως τέτοιες θεωρούνται μεμβράνες με συντελεστή ανάκλασης μεγαλύτερο του 25%.

Και φυσικά βεβαιώσεις κλπ οτι είναι εγκεκριμένες κλπ...
Άβαταρ μέλους
By xenos
#252981
MONMAN έγραψε:Από το 1996 έχω φιμέ σε όλα τα αυτοκίνητα μου κανένας δε με έγραψε ποτέ εάν δε έχεις κατράμι σκούρο :thumbsdown: δεν ασχολούνται!


+1

224v έγραψε:
MIXOStsi έγραψε:Σε γράφει με το που δει τα φιμέ μπροστά αν θέλει...

Αυθαιρεσια μου ακουγεται αυτο.... εαν εισαι σιγουρος οτι ειναι συμφωνα με τον νομο θα πρεπει να μπορει καποιος να καταφυγει σε επανελεγχο, απο αλλην αρχη.... εκει τα πιστοποιητικα θα εξετασθουν....


:lol: :lol: :lol: Καλό, καλό!!!
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#264437 Θα βάζατε μεμβράνες στην Carclass? Μου χει έρθει ένα διαφημιστικό sms που λέει για 40% έκπτωση μέχρι 30/6 και το σκέφτομαι. Σε πρώτη φάση για την ηλιοροφή που είναι απολύτως απαραίτητο και αν μείνω ευχαριστημένος το συζητάμε και για γύρω γύρω.

Επίσης σε αμάξι με ηλεκτροχρωματικό εσωτερικό καθρέφτη βάζουμε πίσω μεμβράνη? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#264442 Εγώ πέρσι έβαλα στο Focus. Νομίζω χρησιμοποιούν μεμβράνες Madico. Μέχρι τώρα κανένα πρόβλημα είμαι πολύ ευχαριστημένος και επειδή ήταν η πρώτη φορά που έβαλα φιμε σε αυτοκίνητό μου μπορώ να πω ότι κάνουν καλή δουλειά και είναι όντως αποτελεσματικά.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#264451 http://www.carglass.gr/enimerotheite-gia-tis-trechoyses-prosfores-mas/40-ekptosi-stin-topothetisi-membranon-aytokinitoy/?ins=tints_PPC&gclid=CjwKEAjw4dm6BRCQhtzl6Z6N4i0SJADFPu1nG6E8rcPd3FPJqjlt3WQRaBIzJ_gWRCf6U0i5erF6YxoCL1rw_wcB

Όντως τη μάρκα που λες βάζουν. Προσωπικά δεν την ξέρω αλλά αυτό δε λέει κάτι.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#264456 Εγώ προσωπικά βάζω μόνο 3M CS. Θα έβαζα και llumar. Μέχρι εκεί όμως. Τις madico τις έβαζα με ένα 100άρι παντού (σε 5θυρο μεσαίο αυτοκίνητο).
Επίσης πολύ μεγάλο ρόλο παίζει ο εγκαταστάτης. Εμένα σε προηγούμενο αμάξι θεωρούσα ότι τις είχαν βάλει καλά. τώρα στο bmw είναι 10 κλάσεις πάνω* (περιθώριο, bubbles, λεπτομέρεια στις άκρες, κλπ.)! :lipsealed: llumar στον γαμπρό μου, τις έβαλαν κώλο! Εγώ θα τον έβαζα να τις ξηλώσει και να τις ξαναβάλει.

*3Μ επίσημος στην Καλαμάτα ==> υπερ-προτείνεται! :metalo:
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#264461 Πηρα τηλ και μου είπαν 135€ για το Peugeot αλλά χωρίς την ηλιοροφή που είναι το πιο σημαντικό για μένα. Θα πρέπει να μιλήσω απευθείας με τους εγκαταστάτες για το αν βάζουν στη συγκεκριμένη ηλιοροφή. Την τιμή τη βρίσκω αστεία όταν παλιότερα είχα κάνει δώρο Llumar στην 147 3Θ του κουμπάρου μου με 250€ οπότε μάλλον θα το δοκιμάσω. Βλέπω σχόλια και σε άλλα φόρουμ από ένα πρόχειρο Googlαρισμα και δεν έχω δει κάτι αποτρεπικό.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#264489 Έχει κάνει αναλυτικοτατο ποστ ο Ace :( στις πρώτες σελίδες. Και γω Madico έβαλα στην carglass περισυ, απόλυτα ευχαριστημένος.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#264495 Κι εγώ σχόλια του Ace πέτυχα στο Ψιτροέν κλαμπ και φαίνεται ευχαριστημένος, όπως και άλλοι εκεί. Να το σήκωναν κιόλας στην Carclass να μου πουν για την ηλιοροφή τι καλά που θα ήταν. :rant:
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#264502 Εφ' όρου ζωής εγγύηση δίνουν στην Carglass αλλά δεν έχουν διαθέσιμο ραντεβού μέχρι και 20 Ιουνίου! :dizzy:

Σε οτι αφορά την ηλιοροφή λέει ότι το κάνουν μόνο με τη σύμφωνη γνώμη του πελάτη (υπογράφει και χαρτί) και χωρίς καμία εγγύηση γιατί έχουν παρατηρηθεί φαινόμενα σπασμένων τζαμιών από τη ζέστη που εγκλωβίζεται μεταξύ γυαλιού και μεμβράνης. Άρα το ξεχνάμε. Δεν παίρνω τέτοιο ρίσκο σε 3 ημερών αμάξι.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#264544 Ρε συ Stefan δεν γινεται αυτο που σου λενε :dizzy: Δεν υπαρχει κενο μεταξυ μεμβρανης -τζαμιου για να "φυλακιστει" :s_rofl η ζεστΑ!!
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#264545 Παίδες έτσι είπαν, έτσι λέω. Αυτός προφανώς έχει κάποιο λόγο που το λέει και τηλεφωνικά προσπάθησε να το εξηγήσει απλουστευμένα. Από τη στιγμή πάντως που δε δίνει τη ίδια εγγύηση με τα υπόλοιπα απλά το ξεχνάμε. Αλλά μάλλον ξεχνάμε γενικώς την Carglass γιατί σε μαγαζί που με βολεύει θέλουν 2+ βδομάδες για ραντεβού. Σίγα μην περιμένω.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#264555 Παντως για την οροφη θα εβαζα μονο 3Μ και μαλιστα την cr 40

http://solutions.3mhellas.gr/wps/portal ... tiveRange/
Η ιδια ιστοσελιδα εχει που μπορεις να τις βαλεις στην Αθηνα, δεν χανεις τιποτα να ρωτησεις τιμες.