Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#788731
theo13 έγραψε:Εικόνα

Βρηκα αυτό κομμένο σε αμάξι φίλου (Renault Megane II). Έχουμε ιδέα τι μπορεί να είναι ;


< >

Καλώδιο ή λάστιχο είναι;
Άβαταρ μέλους
By theo13
#788747
bill33 έγραψε:
theo13 έγραψε:Εικόνα

Βρηκα αυτό κομμένο σε αμάξι φίλου (Renault Megane II). Έχουμε ιδέα τι μπορεί να είναι ;


< >

Καλώδιο ή λάστιχο είναι;


Είναι καλώδιο κατά πάσα πιθανότητα. Βρήκα και αυτό το σχεδιάγραμμα και νομίζω ότι αφορά αυτό που δείχνω με τα κόκκινα βέλη, αλλά δεν ξέρω τι είναι.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By theo13
#788829
BARHonda έγραψε:Τι συμπτώματα εμφανίζει το αμάξι?
Τίποτα. Απλά το είδα και λέω δεν μπορεί να είναι έτσι απλά εκεί. Εν τω μεταξύ μέσα είναι κενό.


< >
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#788831
theo13 έγραψε:
BARHonda έγραψε:Τι συμπτώματα εμφανίζει το αμάξι?
Τίποτα. Απλά το είδα και λέω δεν μπορεί να είναι έτσι απλά εκεί. Εν τω μεταξύ μέσα είναι κενό.


< >
Πολύ πιθανόν κάποιος "μάστορας" να το άφησε κενό γιατί δεν μπορούσε αλλιώς.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#788883 φτανω στο γκαραζ στη δουλεια σημερα και κανα λεπτο πριν κατεβω βγαζει στην οθονη οτι δε βλεπει το κλειδι
το αγνοησα σβηνω και κατεβαινω.... ελα που δεν κλειδωνε
το τηλεκοντρολ νεκρο ... προσπθησα μερικες φορες , τι το χτυπησα κτλ.. τιποτα
υποθετω τελειωσε η μπαταρια.. το εχω καποια χρονια και ειναι το μοναδικο κλειδι που χρησιμοποιω αρα οκ, λογικο...

το θεμα ειναι τωρα... το απογευμα που θα θελω να φυγω, αμαξι θα εχω; θα καταφερω να το βαλω εμπρος;
να μπω δεν ειναι θεμα μιας και το αφησα χυμα ξεκλειδωτο ..
Άβαταρ μέλους
By drdino
#788952
KiloMeater έγραψε:φτανω στο γκαραζ στη δουλεια σημερα και κανα λεπτο πριν κατεβω βγαζει στην οθονη οτι δε βλεπει το κλειδι
το αγνοησα σβηνω και κατεβαινω.... ελα που δεν κλειδωνε
το τηλεκοντρολ νεκρο ... προσπθησα μερικες φορες , τι το χτυπησα κτλ.. τιποτα
υποθετω τελειωσε η μπαταρια.. το εχω καποια χρονια και ειναι το μοναδικο κλειδι που χρησιμοποιω αρα οκ, λογικο...

το θεμα ειναι τωρα... το απογευμα που θα θελω να φυγω, αμαξι θα εχω; θα καταφερω να το βαλω εμπρος;
να μπω δεν ειναι θεμα μιας και το αφησα χυμα ξεκλειδωτο ..
Rtfm

Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#788989 Θέμα κλειδώματος δεν είχα το άφησα χύμα αν και ξέρω να βγάλω το κλειδί , αλλά δεν χρειάζεται εκεί που παρκάρω

Η απορία μου ήταν αν θα παίξει επαγωγικά το κλειδί χωρίς μπαταρία η να ψάχνω για Uber
Θεωρητικά ξέρω αλλά δεν μου έχει τύχει ποτέ να το κάνω η να δω κάποιον άλλο να το δοκιμάζει in real life
Άβαταρ μέλους
By drdino
#788993 Ναι δεν χρειάζεται μπαταρία για να κάνει ταυτοποίηση για εκκίνηση, γι'αυτό υπάρχει ο πομποδέκτης εκεί.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#788997
theo13 έγραψε:
BARHonda έγραψε:Τι συμπτώματα εμφανίζει το αμάξι?
Τίποτα. Απλά το είδα και λέω δεν μπορεί να είναι έτσι απλά εκεί. Εν τω μεταξύ μέσα είναι κενό.


< >


Δε μπορείς να το ακολουθήσεις; Μήπως είναι σωληνάκι για να φύγουν τα υγρά της μπαταρίας αν τρυπήσει;
Άβαταρ μέλους
By Βαγγελης
#789343
theo13 έγραψε:
bill33 έγραψε:
theo13 έγραψε:Εικόνα

Βρηκα αυτό κομμένο σε αμάξι φίλου (Renault Megane II). Έχουμε ιδέα τι μπορεί να είναι ;


< >

Καλώδιο ή λάστιχο είναι;


Είναι καλώδιο κατά πάσα πιθανότητα. Βρήκα και αυτό το σχεδιάγραμμα και νομίζω ότι αφορά αυτό που δείχνω με τα κόκκινα βέλη, αλλά δεν ξέρω τι είναι.
Εικόνα



Είναι σωληνάκι αναθυμιάσεων της μπαταρίας.

https://frenchcarforum.co.uk/forum/view ... hp?t=62940