Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#742758 Για 2 ωρες διαφορα τί να ασχοληθείς, βάλε μια βιομηχανική παροχη και τελος :s_dunno

Αν σου κολησει να βάλεις φορτιστή, θα χεις και την προεγκατασταση ετοιμη
Άβαταρ μέλους
By Alex_LA
#744788 Γειά σας και από εμένα,

Μένω σε διαμέρισμα 3ου ορόφου σε πολυκατοικία με πιλοτη όπου έχω δικιά μου θέση στάθμευσης και παρκάρω το νέο μου υβριδικο. Θέλω να βάλω πριζα σουκο να φορτίζω τα βράδια όταν το παρκάρω. Μίλησα με ηλεκτρολόγο μου και εχουμε τις εξής επιλογές

Scenario 1 (€200):
Τραβάμε από το ρολόι της ΔΕΗ, παμε σε νεο Υπο-πινακας δίπλα του με ρελε/ασφάλεια, και μετά με καλώδιο παμε μέχρι τη θέση μου όπου κουμπωνει σε επιτοιχια πριζα σουκο με καπάκι/κλειδί.

Scenario 2 (€450):
Τραβάμε από τον πίνακα του διαμερίσματος καλώδιο με δικιά του ασφάλεια. Το περπατάμε από τον όροφο στον κοινόχρηστο και μετά από τον φωταγωγο κάτω στην πιλοτη όπου και κουμπώνει σε ιδια εξωτερική πριζα στη θεση μου.

Ανεξαρτήτως του κόστους, είναι κάποιο απο τα 2 σεναρια πιο safe/νομοτυπο? Δηλαδή στο extreme σεναριο ατυχηματος θα με καλύπτει κάποιο από τα παραπάνω σενάρια καλύτερα νομικά?

Ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
By Serf
#744794 Με disclaimer ότι δεν είμαι σίγουρος έχω τις εξής παρατηρήσεις:
(1) Κεντρικός πίνακας είναι ένας ανά ρολόι-παροχή. Άρα τυχόν 2ον υποπίνακας απευθείας από το ρολόι δεν είναι σύννομος.
(2) Καλωδίωση από κοινόχρηστους χώρους χωρίς τη σύμφωνη γνώμη γενικής συνέλευσης ακούγεται προβληματική.
(3) Πυλωτή -> στην καλύτερη μιλάμε για κοινόχρηστο χώρο με δικαίωμα αποκλειστικής χρήσης: παρέμβαση, όπως πρίζα, χωρίς τη σύμφωνη γνώμη γενικής συνέλευσης ακούγεται προβληματική.
Άβαταρ μέλους
By Alex_LA
#744805 2η ερωτηση :)
Στο θέμα ασφάλειας κλοπής του καλωδίου φορτισης. Όταν φορτίζω το υβριδικο το καλώδιο φυσικα κλειδώνει στην ταπα του αυτοκινητου και δεν βγαίνει. Άρα, ακόμη και αν κάποιος βγάλει το βύσμα από την σουκο πρίζα τότε δεν μπορεί να το βγάλει απο το αμάξι για να το κλέψει, εκτός και αν π.χ. κόψει. Έχετε ακούσει σενάρια να κλέβουν/καταστρέφουν καλώδιο φορτισης ;
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#744827 Σενάριο άλλο ελληναράς στυλ, τραβάς μπαλαντέζα από το μπαλκόνι. Βολεύει αν το μπαλκόνι σου είναι πάνω από το αυτοκίνητο και είναι σε άκρη, να μην περνάει το καλώδιο μπροστά από τα μπαλκόνια του 1ου και 2ου αλλά από την άκρη. Άσχημο σενάριο και πιο μουλωχτό αλλά ίσως κάνεις τη δουλειά σου. Μπορεί να μοιάζει με καλώδιο κεραίας, πολλοί περνάνε έτσι καλώδια από κεραία τηλεόρασης ή πιάτο από την ταράτσα, μπορεί και να μην σε πάρουνε χαμπάρι. Η πλάκα είναι ότι με το να μην είναι κάτι μόνιμο ίσως να μην μπορούνε να σου την πούνε νομικά (δεν ξέρω).

Όπως και να έχει όμως αν έχεις μπρίζα στον τοίχο κρύψε την σε μικρό κουτί που κλειδώνει, με εγκοπή να χωράει το καλώδιο ενώ είναι κλειδωμένο αλλά όχι η μπρίζα. Έτσι και δεν θα σου κλέψει κάποιος ρεύμα ούτε θα σου το βγάζει από την μπρίζα από κακία ούτε είναι τόσο εύκολο να στο κλέψει ή να στο κόψει.