Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#688168 Νομίζω ο essential δεν έχει smart δυνατότητες και είναι στην κατηγορία των basic φορτιστών. Safe επιλογή φυσικά, και τελικά οι smart λειτουργίες μπορεί και να μην είναι και τόσο απαραίτητες (+ ότι μπορεί στην πράξη να μην δουλεύουν ή να μην δουλεύουν όπως θέλεις). Θα πάρω αύριο στη BMW να μάθω τι άλλες επιλογές υπάρχουν εδώ (και σε τι τιμές).

< >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#688391 Η BMW δίνει 3 φορτιστές:

Essential: @ 584 €
Plus: @ 1030 €
Connect: @ 1226 €
Τιμές τελικές (με τον ΦΠΑ), ΜΕ καλώδιο.

Από λειτουργίες:

Ο Essential δεν έχει τίποτα. Απλά plug and charge.

O Plus έχει:
- Σύνδεση δικτύου μέσω LAN, WLAN/WiFi (2,4 GHz)
- Τοπική εφαρμογή Smartphone
- Λειτουργία RFID
- Επιτήρηση οικιακής σύνδεσης (ασφάλεια μετά τον μετρητή) μέσω μετρητή ρεύματος Modbus-RTU (RS485) ή Modbus-TCP απευθείας σύνδεσης

O Connect έχει τις λειτουργίες του Plus και επιπλέον:
- Μονάδα επικοινωνίας για το BMW DCS (BMW Digital Charging Service)
- Εναλλαγή ανάμεσα σε Άμεση φόρτιση και Έξυπνη φόρτιση (δυνατή μόνο σε συνδυασμό με το BMW DCS

Η τιμή δεν είναι κακή, ακόμη και για τον Connect, μιας και ο αντίστοιχος ΑΒΒ (αυτός) βγαίνει γύρω στα 1500.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#688505 Διαβάζω και κάτι ωραία για το connect --> https://www.speakev.com/threads/bmw-wal ... cs.153508/
Οπότε μάλλον το plus προκρίνεται έναντι του connect ή το essential για μια πολύ οικονομική λύση. Στον Σπανό πάντως μου είπαν πως μόνο essential έχουν πουλήσει μέχρι στιγμής ... :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#688955 Σκέφτομαι να προχωρήσω σήμερα την παραγγελία του φορτιστή (λέω να πάω στον plus της BMW).

Με προβληματίζει λίγο το θέμα δικτύου/internet και κυρίως τι εξοπλισμό να πάρω για να ενημερώσω και τον ηλεκτρολόγο (γιατί δεν είμαι σίγουρος ότι το κατέχει με τα δικτυακά):

Αυτή τη στιγμή έχω το router της vodafone (που μπορεί να αλλάξει σε cosmote, μιας και έληξε το συμβόλαιο και σκέφτομαι να αλλάξω πάροχο, αλλά μάλλον δεν έχει σημασία εδώ), στο σημείο του σπιτιού που βρίσκονται το καλώδιο του ΟΤΕ και ο κατανεμητής που δίνει ενσύρματο internet (εσωτερική καλωδίωση) σε 4 πρίζες του σπιτιού. Σε μία από αυτές τις πρίζες, έχω συνδέσει το tp-link m9 plus 1 pack (σώθηκα dimik!), μέσω του οποίου συνδέονται ασύρματα στο internet οι περισσότερες συσκευές του σπιτιού (όσες δεν συνδέονται ενσύρματα). Δοκίμασα να αλλάξω θέση στο tp-link, δυστυχώς το wi-fi δεν φτάνει στο ρολόι της ΔΕΗ, δίπλα στο οποίο θα μπει ο νέος πίνακας. Το ίδιο (δεν φτάνει) και στη θέση στάθμευσης στο γκαράζ. Τι εξοπλισμό χρειάζομαι για να συνδέσω τον νέο πίνακα με το δίκτυο/internet του σπιτιού, προκειμένου σε αυτόν (στον πίνακα) να συνδεθεί και ο σταθμός φόρτισης (ασύρματα θεωρώ, μιας και πρόκειται για απόσταση 30 μέτρων, με μία αλουμινένια γκαραζόπορτα να μεσολαβεί) με το δίκτυο του σπιτιού; Άλλο ένα tp-link; Ένα powerline; Και τι θα συνδέσω με τι;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#688964 Θα φτιάξεις νέο πίνακα δίπλα στο ρολόι της ΔΕΗ; Και στην θέση στάθμευσης όχι; Εκεί θα έχεις μόνον τον φορτιστή; Γιατί θα το κάνει έτσι; Ο πίνακας δεν θα είναι έτσι εκτεθειμένος;
Στο ερώτημα, δεν θεωρώ πως είναι καλή ιδέα να το πας με Mesh μέχρι εκεί που θέλεις, που λογικά γίνεται, θα χρειαστείς υποθέτω άλλα 2 TP-link για να τα βάλεις το ένα στο σπίτι όσο πιο κοντά γίνεται στον πίνακα και το άλλο στον πίνακα, που θα πρέπει όμως να είναι εκτός αυτού για να έχει εμβέλεια.
Θεωρώ πως το πιο απλό είναι να δοκιμάσεις να το κάνεις με ένα ζευγάρι Powerline, απλώς βάζεις μια πρίζα στον πίνακα και κουμπώνεις πάνω ένα powerline και άλλο ένα πάνω στο σπίτι με το modem. Ξαναλέω, δεν υπάρχει πρόβλημα λογικά με την μετάδοση του σήματος σε διαφορετικές φάσεις, αλλά ακόμη και να υπάρξει, μπορείς να βάλεις phase couplers.
http://www.axd.gr/product_info.php?products_id=22840
Στην θέση σου αρχικά θα έλεγα στον ηλεκτρολόγο να κάνει το απλό, δηλαδή να βάλει την πρίζα σούκο στον πίνακα και θα δοκίμαζα να δω αν παίζει. Αν δεν παίζει, τότε να βάλεις phase couplers.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#688966 Σχετικά με τον πίνακα, τη λύση αυτή [ρολόι --> πίνακας δίπλα στο ρολόι --> καλώδιο 5χ10 (απόσταση 40 μέτρα) --> σταθμός φόρτισης (στον τοίχο πίσω από τη θέση μου)] είχε προτείνει ο πρώτος ηλεκτρολόγος και συμφώνησαν και οι άλλοι δύο (η εταιρεία και ο ηλεκτρολόγος μου, που τελικά θα κάνει τη δουλειά). Τα ρολόγια είναι στη ράμπα του γκαράζ (στεγασμένος χώρος) και μέσα σε ντουλάπι. Επιπλέον ο πίνακας θα κλειδώνει.
Εσύ έλεγες να είναι [ρολόι --> καλώδιο 5χ10 (απόσταση 40 μέτρα) --> πίνακας + σταθμός φόρτισης (στον τοίχο πίσω από τη θέση μου)];

Σχετικά με το δίκτυο νομίζω πως κατάλαβα. Του λέω επομένως να προσθέσει μία πρίζα (ράγας τη λένε;) μέσα στον πίνακα (και μάλλον θα προσθέσω κι ένα μικρό πολύπριζο στον χώρο του modem, το οποίο είναι κρεμασμένο στον τοίχο) και μετά κάνω τις δοκιμές με το powerline.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#688969 Επί της ουσίας, όπου και να μπει ο πίνακας σε ό,τι αφορά την φόρτιση είναι το ίδιο. Αλλά ο πίνακας δίπλα στο ρολόι δεν προσφέρει τίποτε άλλο. Ενώ στην θέση στάθμευσης, μπορείς να κουμπώσεις ένα συμβατικό φορτιστή για μπαταρία, ή να βάλεις μια σκούπα, ή ένα εργαλείο κλπ και κυρίως ειδικά αν είναι κλειστή η θέση στάθμευσης, δηλαδή σε υπόγειο γκαράζ, είσαι πιο ασφαλής.
Στην δική μας πολυκατοικία, έτσι έχουν γίνει πάντως για τους τυχερούς που έχουν υπόγεια θέση στάθμευσης, ενώ η δική μου που είναι στην πιλοτή, έχει μια διαφορετική διάταξη (παίρνει από τον πίνακα του διαμερίσματος), όπου και εγώ θα φτιάξω κάποια στιγμή ένα μικρό υποπίνακα στην θέση στάθμευσης (και έχω και καλώδιο Ethernet, αμεεεε! :lol: ).
Προφανώς και δεν είμαι εγώ ο ειδικός εδώ, απλώς μου φαίνονται εύλογα τα ερωτήματα και πιο πρακτικό το να έχεις τον πίνακα στην θέση στάθμευσης και όχι στο ρολόι (που σκέψου πως έχει πρόσβαση ο οποιοσδήποτε και η κλειδαριά που θα βάλεις στον πίνακα σπάει για πλάκα).
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#688975 Θέμα ασφάλειας δεν τίθεται στη συγκεκριμένη περίπτωση (δεν έχει πρόσβαση ο οποιοσδήποτε) και ο ηλεκτρολόγος θα βάλει επίσης πρίζα (μάλλον "έξυπνη") και φωτιστικό σποτ στη θέση μου (οπότε θα έχω και σκούπα, φορτιστή, κλπ, όπως πολύ σωστά επισημαίνεις). Θα του μεταφέρω πάντως τις προτάσεις σου, κι εμένα απόλυτα λογικές μου ακούγονται.
Στην πρότασή σου, η πρίζα είναι μέσα στον πίνακα, σωστά; Και ίσως μπουν και δύο, π.χ. μία πρίζα για το powerline και άλλη μία για σκούπα, κλπ; Με αυτόν τον τρόπο "κλειδώνεις" και την πρίζα και δεν χρειάζεται να μπει smart πρίζα, όπως στη δική μου περίπτωση που θα είναι εκτεθειμένη, αλλά και τον διακόπτη για το φωτιστικό σποτ. Δεν έχεις άδικο.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#689054 Ο ηλεκτρολόγος μου είπε πως ο πίνακας πρέπει αναγκαστικά να μπει δίπλα στο ρολόι επειδή θα μπει διακλαδωτής και απ' ό,τι κατάλαβα θα υπάρχει κάποιου είδους αμφίδρομη σχέση :s_dunno . Όμως θα μπει και πίνακας στη θέση μου, με μία πρίζα και τον διακόπτη του σποτ στο εσωτερικό του. Με αυτό το δεδομένο, το powerline μπαίνει στην πρίζα που θα βρίσκεται στη θέση μου και όχι στον πίνακα, οπότε το συνδέω και απευθείας με τον φορτιστή με ένα ethernet καλώδιο, σωστά;
Άβαταρ μέλους
By glf
#689063 Στο μέλλον το πιο εύκολο σημείο πρόσβασης στο οικιακό μας δίκτυο θα είναι τέτοια καλώδια Ethernet σε εξωτερικούς χώρους..
Όσοι ξέρουν θα μπορούν να τα ασφαλίσουν όμως η πράξη έχει δείξει μεγάλα ποσοστά συσκευών να μένουν με το admin/admin για κωδικό πρόσβασης...