Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By fokion
#661797 μου εχουν ξεμεινει κατι βουρτσες για μπιμπερό απο την εποχή που ειχα ζαντες τυπου BBS αραχνη σε Golf II ( ακόμα με βριζω που το εδωσα :( ) Αστειευομαι προφανως! Οχι για το Golf..
Ok καταλαβα εχω κατι μαλακές βουρτσες....

Ετσι ακριβως εκανα και μαλιστα τα ξεπλενα καθε λιγο με το λαστιχο πριν τα βουτηξω στο κουβά με το απορυπαντικό.
ας δοκιμασουμε λοιπον και σπρευ για ζαντες....

Ευχαριστώ πολύ!
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#661800
PeterPan έγραψε:Στο γκαράζ έχω αναμονή για ρεύμα. Ααααααν τελικά καλέσω ηλεκτρολόγο κ περάσει την πρίζα, ποιον αλοιφαδόρο συστήνεις Rocsta? Είδα αυτή η rupes έχει 2-3 μοντέλα. Των 15 εκ. είναι μάλλον καλό μέγεθος νομίζω.

Ο αλοιφαδόρος εν συγκρίσει με το χέρι είναι μέρα με νύχτα στο αποτέλεσμα;

Έχω έναν μη έκκεντρο που έκανα τα φανάρια. Έχει σκάλες κτλ. Αλλά διαβάζω πως για αρχάριο καλύτερα έκκεντρο. (Με ξύνει ο κ@λος μου, ή φταίνε οι διακοπές!)

Oι έκκεντροι είναι σαφώς καλύτεροι για αρχάριο με την έννοια ότι γίνεται πιο δύσκολα ζημιά, γιατί αν μείνουν στο ίδιο σημείο κάνουν μόνο παλμική κίνηση.
Το να πάρεις έναν Rupes LHR15 είναι τρελή υπερβολή για ερασιτεχνική χρήση, μιας και πολλοί ... επαγγελματίες δεν έχουν πιάσει rupes ούτε στον ύπνο τους. [ΒΤW το "15" είναι χιλιοστά και όχι εκατοστά, και αναφέρεται στην ακτινική κίνηση που κάνει και βοηθάει στο "πόσο κόβει"]. Αν θες να τα δώσεις, τι να σου πω, δώστα τα 600€ για αλοιφαδόρο + αλοιφές, αλλά είναι σαν να ξεκινάς να βγάζεις φωτογραφίες και να δώσεις 6κ για να πάρεις full frame.
Γιατί δεν παίζεις με τον περιστροφικό που έχεις ήδη; Απλά μην χρησιμοποιήσεις γούνα γιατί κόβει πάρα πολύ. Πάρε ένα σκληρό σφουγγάρι και δοκίμασε με προσοχή και σχετικά γρήγορες κινήσεις ώστε να μην θερμαίνεις πολύ το βερνίκι και το κάψεις.
Άβαταρ μέλους
By opc
#661926
fokion έγραψε:μου εχουν ξεμεινει κατι βουρτσες για μπιμπερό απο την εποχή που ειχα ζαντες τυπου BBS αραχνη σε Golf II ( ακόμα με βριζω που το εδωσα :( ) Αστειευομαι προφανως! Οχι για το Golf..
Ok καταλαβα εχω κατι μαλακές βουρτσες....

Ετσι ακριβως εκανα και μαλιστα τα ξεπλενα καθε λιγο με το λαστιχο πριν τα βουτηξω στο κουβά με το απορυπαντικό.
ας δοκιμασουμε λοιπον και σπρευ για ζαντες....

Ευχαριστώ πολύ!
Δοκίμασε κάποιο που να είναι και iron remover.
Αν έχεις και πηλό, στο τέλος καλό θα κάνει...

< one >
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#661999
fokion έγραψε:Η μακα απο τη σκονη στα τακακια που εχει μεινει αιωνες κολλημενη και δε φευγει με φυσιολογικό τριψιμο και σαπουνι πως θα μπορουσε να αφαιρεθει?
( Προσφατα αγορασα ενα σετ 3μπατσες ζαντες Ibiza του 1998 που πιθανότατα ειχαν να πληθουν απο τοτε :)
Αν βοηθαει ειναι αυτές Εικόνα
θεωρητικά ευκολες στο καθάρισμα

Μεχρι στιγμης εχω δοκιμασει
υγρο σαπουνι πιατων
υγρό για λιπη κουζίνας

τρίψιμο μονο με σφουγκαρι και μαλακη βουρτσα αφου εχω αφησει τα ανωτερω ζουμια να "δουλεψουν" καποια λεπτά και με επανειλημμένη εφαρμογή ...
Με αυτο το τροπο το εφερα στο πες 80% αλλα εχουν μεινει καποια "μπαλωματα" που δειχνουν να θελουν ...... σκαρπέλο :)
οχι δεν τις εχω τριψει με κανενος ειδους συρματάκι φοβουμενος μη τις γδαρω...


To ironX είναι αυτό που θεωρείται σκληροπυρηνικό για τέτοιες δουλειές. Αλλιώς πας στην ακραία λύση καθαριστικού φρένων αλλά δεν ξέρω τι επιπτώσεις θα έχει στο χρώμα της ζάντας.
Άβαταρ μέλους
By BEAMS
#662006
fokion έγραψε:Η μακα απο τη σκονη στα τακακια που εχει μεινει αιωνες κολλημενη και δε φευγει με φυσιολογικό τριψιμο και σαπουνι πως θα μπορουσε να αφαιρεθει?
( Προσφατα αγορασα ενα σετ 3μπατσες ζαντες Ibiza του 1998 που πιθανότατα ειχαν να πληθουν απο τοτε :)
Αν βοηθαει ειναι αυτές Εικόνα
θεωρητικά ευκολες στο καθάρισμα

Μεχρι στιγμης εχω δοκιμασει
υγρο σαπουνι πιατων
υγρό για λιπη κουζίνας

τρίψιμο μονο με σφουγκαρι και μαλακη βουρτσα αφου εχω αφησει τα ανωτερω ζουμια να "δουλεψουν" καποια λεπτά και με επανειλημμένη εφαρμογή ...
Με αυτο το τροπο το εφερα στο πες 80% αλλα εχουν μεινει καποια "μπαλωματα" που δειχνουν να θελουν ...... σκαρπέλο :)
οχι δεν τις εχω τριψει με κανενος ειδους συρματάκι φοβουμενος μη τις γδαρω...


Πάρε τη μικρή συσκευασία της ψιλής αλοιφής( 250ml γύρω στα 12€ κοστίζει) της 3Μ.
Πανάκια στεγνά και με κυκλικές κινήσεις πάνω στο σημείο που η σκόνη έχει γίνει σώμα με το μέταλλο. Μέτρια πίεση στο χέρι (ούτε χάιδεμα ούτε σαν να θες να γκρεμίσεις τοίχο) και μ ένα σμπάρο θα βγάλεις τη μαυρίλα, θα περιποιηθείς και το βερνίκι της ζάντας.
Άβαταρ μέλους
By nomarxis
#683812 Έχει κάνει κανείς, ή έχει δώσει το αμάξι του, για καθαρισμό εσωτερικό/εξωτερικό με ατμό?
Ακούγεται πολύ καλό.
Είναι κοντά σε αποτέλεσμα ένα γυάλισμα με ένα καθάρισμα με ατμό (εξωτερικό)?
:s_howdy
Άβαταρ μέλους
By tsilis
#683817 Έχω κάνει και τα δυο .

Το γυάλισμα το σωστό ούτε καν πλησιάζεται από οιανδήποτε μέθοδο απλού πλυσίματος .
Όμως :
Σίγουρα καλύτερα να πλένεται με ατμό το αυτοκίνητο , παρά με βούρτσες , πανιά , περιστροφικους καθαριστές κλπ

Πολύ καλός ο ατμός επίσης ,για να διατηρείς επί τω μακρύτερω τα αποτελέσματα του detailing .

O rocksta θα σου τα πει λεπτομερέστερα , καθώς έχει πολύ μεγάλη εμπειρία .
Άβαταρ μέλους
By alex
#683859 για πλυσιμο απλο το κανω μονος μου παραοσιακα το καλοκαιρι για να δροσιζομαι κιολας στον καυσωνα και γιατι μου αρεσει.απλα πλεον με κουραζει.γαντι σοναξ μικροινα ,2 ενα για πανω μερος και ενα για μασπιεδες.δεν κανω πλυσιμο με 2 κουβαδες ,το βαριεμαι αλλα εχω λαστιχο κατω και ξπλενω εκει,δεν ειναι ανοιχτο συνεχεια για τους οικολογους.σαμπουαν και εγω σοναξ καλο και τιμο για τα χρηματα του,autoglymπαρολες τις καλες κριτικες δεν βρηκα τιποτα καλο,το πηρα γιατι εκει πιυ επλενα παλια το εκαναν στο χερι με αφρο της ιδιας εταιρειας και αφηνε πολυ ωραια γυαλα και αρωμα.κερακι παλι το hd απο την ιδια εταιρεια που σε διαρκεια ειναι πολυ καλο,βγαζει κανα 2 μηνες πιο πολυ απο τα απλα αλλα εχει και συνθετικο μεσα δεν ειναι ολο φυσικο καρνουμπα. επισης το πολυ καλο και οικονομικο valet pro που αγοραζω απο τον ντιτειλερ μου.δοκιμαζω διαφορα απο την εταιρεια αυτη.sealant δεν μου αρεσουν οπως τα κερια.τα κερια δινουν μια πιο φυσικη γυαλαδα εστω πιο συντομη.βεβαια ολα εξαρτωνται και απο χρωμα του αυτοκινητου.

τωρα τον χειμωνα το παω για χαλαρο πλυσιμο σε αυτα τα σελφ-σερβις με 3-4 ευρω εχω τελειωσει.το πλυσιμο γινεται μονο με αφρο 2 φορες ,κυριως για τα πολλα και μετα ξεπλυμα με απιονισμενο νερο,οποτε το στεγνωμα γινεται με τρεξιμο σε μεγαλο δρομο και δεν αφηνει σταμπες απο αλατι.προτιμω να το εχω απλυτο αν αφορα απλη σκονη ,παρα να το παω σε πανια κ.λ.π. ετσι μετα απο 10 χρονια ακομα γυαλιζει και ας εχει αραχνες το φαινομενο που δεν μπορεις να αποφυγεις.

για detailing το παω στον καλυτερο στην ελλαδα και ισως στα βαλκανια και ειμαι τυχερος που ειναι στην πολη μου.αν δεν θεωρειται διαφημιση-δεν θυμαμαι τους ορους- μπορω να ποσταρω το ονομα του.εκτος αν εχει ειπωθει γιατι δεν διαβασα ολο το τοπικ ακομα.
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#683869
nomarxis έγραψε:Είναι κοντά σε αποτέλεσμα ένα γυάλισμα με ένα καθάρισμα με ατμό (εξωτερικό)?

To εξωτερικό καθάρισμα με ατμό είναι πολύ καλό με την έννοια ότι καθαρίζει πολύ καλά χωρίς χρήση χημικών, και με πολύ μικρή χρήση νερού. Αλλά είναι μόνο το πρώτο βήμα. Το γυάλισμα έρχεται μετά.
Δεν μπορείς να τα συγκρίνεις επομένως.
Άβαταρ μέλους
By nomarxis
#683879
rocsta έγραψε:
nomarxis έγραψε:Είναι κοντά σε αποτέλεσμα ένα γυάλισμα με ένα καθάρισμα με ατμό (εξωτερικό)?

To εξωτερικό καθάρισμα με ατμό είναι πολύ καλό με την έννοια ότι καθαρίζει πολύ καλά χωρίς χρήση χημικών, και με πολύ μικρή χρήση νερού. Αλλά είναι μόνο το πρώτο βήμα. Το γυάλισμα έρχεται μετά.
Δεν μπορείς να τα συγκρίνεις επομένως.


:s_thumbsup Επομένως @rocsta&tsilis πάω για ένα εξωτερικό πλύσιμο με ατμό, μετά πινέλο σε λίγα σημεία, μετά γυάλισμα και μετά ξανά πλύσιμο με ατμό (3-4 φορές το χρόνο που το πλένω)??


Obelix έγραψε:Το λατρεύω το μπεζ-ξυλο-κόκκινο φωτισμό.
Ανυπομονώ να πάω από εβδομάδα για βιολογικό να δείξει περισσότερο.ΕικόναΕικόναΕικόνα

< Note 9 >


Για το εσωτερικό του :inlove: mx-5 ή της BMW AT προτείνεται ο βιολογικός ή με ατμό?
Με ατμό παίρνω το αμάξι αμέσως.
(εδώ βασικά δε βρήκα κάτι παρόμοιο με αυτό που προσφαίρουν οι ελληνικές εταιρίες εσωτερικού detailing , απλά καθάρισμα κάνουν. Στην ουσία δηλαδή δεν υπάρχει ¨βιολογικός¨.)

edit mod. Κατόπιν ζήτησης από το μέλος που αναφερόταν.[Admin]
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#683886
alex έγραψε:για detailing το παω στον καλυτερο στην ελλαδα και ισως στα βαλκανια και ειμαι τυχερος που ειναι στην πολη μου.αν δεν θεωρειται διαφημιση-δεν θυμαμαι τους ορους- μπορω να ποσταρω το ονομα του.εκτος αν εχει ειπωθει γιατι δεν διαβασα ολο το τοπικ ακομα.

Μπορείς να το αναφέρεις το κατάστημα.[Admin] :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By alex
#683915 edit mod.Σβήστηκε το quote.[Admin]
Ας αποφύγουμε εκφράσεις που είναι παρεξηγήσιμες. [Admin]

το καταστημα ειναι το dazzle
https://www.dazzle-car.gr
ο ανδρεας ,υπευθυνος αγαπαει τα αυτοκινητα μας παραπανω απο οτι εμεις!
Άβαταρ μέλους
By Obelix
#683977
nomarxis έγραψε:Για το εσωτερικό του :inlove: mx-5 ή της BMW AT προτείνεται ο βιολογικός ή με ατμό?
Με ατμό παίρνω το αμάξι αμέσως.
(εδώ βασικά δε βρήκα κάτι παρόμοιο με αυτό που προσφαίρουν οι ελληνικές εταιρίες εσωτερικού detailing , απλά καθάρισμα κάνουν. Στην ουσία δηλαδή δεν υπάρχει ¨βιολογικός¨.)


Με ατμό δεν εχω δει να καθαρίζουν ,δεν έχω άποψη.
Στην προκειμένη περίπτωση στο ΜΧ5 θα βγουν τα καθίσματα και θα γίνει detailing.
Η πρώτη σκέψη ηταν να παω στον φτηνό που πήγε κι o Dimvii το Panda και μετά να κάνω εγώ λεπτομέρειες, αλλά είπα να ρωτήσω και τον συγκεκριμένο. Λόγω συνεργασίας μου έκανε σούπερ τιμή και την Τρίτη θα του το αφησω για δυο μέρες να το περιποιηθεί.