Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#768999
Giuseppe Busso έγραψε:Τελικά δεν αγόρασα τίποτα από τα παραπάνω. Κατόπιν ομιλίας με φίλο που ασχολείται με το detailing αγόρασα το παρακάτω προϊόν:

https://autoplanet.gr/el/ximika/turtle- ... 59534.html

Ένα υβριδικό κεραμικό κερί για στεγνή επιφάνεια.

Μένει να φανεί στην πράξη...


Υποθέτω το αποτέλεσμα θα είναι καλύτερο και θα διαρκέσει περισσότερο από το Turtle Wax Wax It Wet που χρησιμοποιώ.

Σε καθαρό αυτοκίνητο μετά από την σημερινή βροχόπτωση:

(Η γραμμή που φαίνεται είναι καθρέφτισμα ενός καλωδίου)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#769180
saxon_747 έγραψε:\

Υποθέτω το αποτέλεσμα θα είναι καλύτερο και θα διαρκέσει περισσότερο από το Turtle Wax Wax It Wet που χρησιμοποιώ.


Αυτό. Με κάθε επιφύλαξη γιατί θα ήθελα να το δω και σε βροχή.
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#769493 Πολύ καλή πρώτη εντύπωση από εξωτερική ηλιοπροστασία (την καλολογημένη στο σκρουτζ στα ~15€).
Στην παραλία, μετά από ένα 3ωρο, η καμπίνα ήταν πρωτόγνωρα άνετη :thumbsup:
Μετά από σύντομη βροχή δεν κράτησε νερά και το υλικό φαίνεται ανθεκτικό.
Άβαταρ μέλους
By Γρηγόρης καρα
#773250 Καλησπέρα στην ομάδα . Είμαι σχετικά αρχάριος στο detailing καθώς έχω ένα μαύρο Audi A3 2006 το αγόρασα μεταχειρισμένο πριν ένα χρόνο και δεν έχει περάσει από όσο φαίνεται κερωμα ή γυάλισμα μέχρι τώρα . Έχει αράχνες, κάποιες μικρογρατζουνιες, και στο καπό σημάδια από πετραδάκια . Μέχρι τώρα το πλένω πάντα στο χέρι με σφουγγάρι πιεστικό και σαμπουάν με κερι και μετά στέγνωμα με πανί μικροίνων . Θέλω να το πάω πάραπερα δηλ για γυάλισμα κερωμα .
Αλοιφαδορο θα αγοράσω , απλώς θα ήθελα να μου πείτε τι ακριβώς χρειάζεται από υλικά , γιατί όσο ψαχνομαι όλο βλέπω ότι χρειάζεται κάτι παραπάνω . Ξέρω ότι μετά το πλύσιμο το περνάω πηλο και μετά το γυάλισμα . Αλλά είδα πως περνάω και compound μετά γυάλισμα και μετά sealant ? Και όσον αφορά το κερωμα θέλει και εκεί sealant ? Και ποια προϊόντα μου προτείνεται . Κοιτούσα της menzerna
Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει και να μου πει αναλυτικά τι περνάω
Ευχαριστώ πολύ
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#774504 Αν δεν ξέρεις ιδέα του τι θα κάνεις με τον αλοιφαδόρο, καλύτερα να το πας σε έναν ειδικό. Εκτός κι αν θέλεις να πειραματιστείς πάνω στο αμάξι σου το οποίο όντας >15 ετών δεν είναι δα και καινούριο.
Ένας καλός οδηγός είναι να βρεις κάποιο κανάλι στο youtube και να παρακολουθήσεις βήματα. Εγώ δεν έχω να συστήσω κάποιο.
Άβαταρ μέλους
By g47
#774554
g47 έγραψε:


Περέλαβα χθες. Όλα μια χαρα προς το παρόν, περισσοτερα με το καιρο, οταν και θα χρησιμοποιηθει το αυτοκινητο.
Μου συστηθηκε 10ημερη αναμονη, αν ειναι δυνατον και στον ηλιο για το πληρες curing της κεραμικης.
Παρελαβα και πιστοποιητικο/εγγυηση με το σειριακο αριθμο της φιαλης που χρησιμοποιηθηκε.
Ουσιαστικα το "μονιμο" της ceramic pro ειναι 7 χρονια με 6μηνες συντηρησεις (50 ευρω).
Μετα τα 7 χρονια περνιεται ενα χερι κεραμικο και ενα χερι top coat (120 ευρω) και ανανεωνεται η εγγυηση για αλλα 7 χρονια.


Εγινε η 6μηνη συντηρηση του. Πλυθηκε λεπτομερως, εμεινε στον ηλιο για να φυγουν οι ατελειες και εγιναν διορθωσεις οπου χρειαστηκε. 50 ευρω μεχρι το επομενο 6μηνο. Στο ενδιαμεσο δεν χρειαστηκαν ουτε τα μισα των πλυσιματων που του εκανα οτι δεν ειχε κεραμικη.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#779192 Εικόνα


Αγοράστηκε αυτό για τα ελαστικά. Για wet look. Ενάμιση χρόνο τώρα έκανα πέρασμα με γλυκερίνη και πινέλο.

Για να δούμε αν αξίζει κάτι τέτοιο λοιπόν (16.50€).
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#779243 Κι εγώ την ίδια μ..... έκανα. Μέχρι που πήρα πρέφα ότι το autoglym που βάζω στο βυνίλιο και τα πλαστικά είναι και για τα λάστιχα. Θα δεις πως είναι να έχεις γυαλιστερό λάστιχο για βδομάδες.
Άβαταρ μέλους
By Sijune21
#783953 Χρειάζομαι σαμπουάν αυτοκινήτου με 0 ph,το αυτοκίνητο είναι πέρλα τριπλής στρώσης και θα πλένεται με λάστιχο,κουβα,σφουγγαρι λόγω έλλειψης πλυντηρίου στην περιοχή που θα βρίσκεται.

Υπάρχει κανένα "καλό" καθαρισμου σετ να μου προτείνετε?
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#783959 τι αυτοκινητο? μαμα χρωμα? γιατι 0 ph?
Άβαταρ μέλους
By Sijune21
#783961
dimviii έγραψε:τι αυτοκινητο? μαμα χρωμα? γιατι 0 ph?


Ναι μανισιο χρωμα,δεν ξέρω αρκετοί λένε 0 ph,θα παίζει κάποιο ρόλο ίσως?
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#783962 Είχα μείνει στο ότι το sonax είναι ένα από τα πιο ήπια καθαριστικά (κι εγώ αυτό χρησιμοποιώ). Δες τα συστατικά του μήπως σε καλύπτει

https://www.mysonax.gr/autoshop/sonax-s ... isimo.html
Άβαταρ μέλους
By Sijune21
#783970 Να βγάζει βρωμιες χωρίς να σου βγαίνει το χέρι από το τρίψιμο,άλλωστε μιλάμε για basic πλύσιμο,ούτε αφροποιητης,ούτε πιεστικό υπάρχει.
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#783972
Sijune21 έγραψε:Χρειάζομαι σαμπουάν αυτοκινήτου με 0 ph,το αυτοκίνητο είναι πέρλα τριπλής στρώσης και θα πλένεται με λάστιχο,κουβα,σφουγγαρι λόγω έλλειψης πλυντηρίου στην περιοχή που θα βρίσκεται.

Υπάρχει κανένα "καλό" καθαρισμου σετ να μου προτείνετε?



Ευκολο! :rtfm: Υγρα μπαταριας! Εγγυημενα εχουν 0 ph

Τι 0 ph βρε για πλυσιμο του αυτοκινητου; :vava: Θες να μας τρελανεις; :lol: