Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#605839 Μου κάηκε μια Η7 λάμπα και θα πρέπει να αγοράσω ένα ζευγάρι (για να έχω και τη μία παλιά για ρεζέρβα).
Νομίζω τις προηγούμενες 2 φορές είχα πάρει κάποιες Philips ή Osram +30 ή +50% από το Carrefour σε πολύ καλή τιμή.
Θα προτιμούσα να τις βλέπω και να τις αγοράζω επιτόπου, έχετε κάπου να μου προτείνετε στην Αθήνα;
Αλλά πιο πιθανό να μην τρέχω και να τις πάρω online.

Έψαξα λίγο για να καταλάβω την ονοματολογία των μοντέλων και πόσα είναι. Αποκλείοντας τις πολύ άσπρες-μπλε (crystal, white, diamond, cool blue κλπ) καθώς και τις long life που υστερούν σε φωτεινότητα έχουμε και λέμε. (τιμές Αμαζον σε λίρες, οι τιμές είναι καλύτερες από το powerbulbs). Κοιτάω μόνο Osram-Philips αν και πήρε το μάτι μου και κάτι AmazonBasics λάμπες στα +90% 3500K Made in Germany για μόνο 11.19

Osram
Silverstar 2.0 +60% 15.4
Night Breaker Silver +100% 1500lumen 550h (υποθέτω παλιά έκδοση της επόμενης)
Night Breaker unlimited +110% 3750% 250h 19.88
Night Breaker Laser +130% 3750K 21.63
Night Breaker Laser next generation +150% 3750Κ 250h 19.5 Made in Germany
Night Racer +110% για μοτοσυκλέτες 14.99 (οι δύο) (οι μοτοσυκλετικές είναι λέει και πιο ανθεκτικές στους κραδασμούς, από διάρκεια όμως δεν ξέρω. Θα τις αποφύγω)

Philips
Vision +30% ~3100K 550h 1500lumen
Vision Plus +60% 3250Κ 350-400h1500lumen 17.6
Extreme Vision +130% 3500-3700Κ 450h 1500lumen 18.8
Racing Vision +150% 3500Κ 200h 1500lumen 20.69

Αξιοπερίεργο το ότι όλες μοιάζει να βγάζουν την ίδια φωτεινότητα 1500lumen. Οπότε η διαφορά πρέπει να είναι στο νήμα και τη συγκέντρωση ώστε να εστιάζει καλύτερα; Επίσης ενδιαφέρον ότι στις επίσημες σελίδες εμφανίζονται πολύ λιγότερα μοντέλα από όσα πωλούνται.

Συμπέρασμα: Οι +150 είναι λίγο πιο ακριβές αλλά έχουν μειωμένη διάρκεια ζωής και εγγύηση μόνο 6 μηνών όταν οι άλλες 12 μηνών. Δεν έχω λόγο να πάω σε +60% όταν η διαφορά από το +110-130% είναι μικρή και δεν χάνω πολύ σε διάρκεια οπότε λέω για την Philips Extreme Vision +130% για 18.8 έστω κι αν είναι λίγο πιο λευκή (το οποίο πλασάρουν ότι είναι πιο ξεκούραστο και δίνει πιο φυσικά χρώματα στις ταμπέλες). Τι λέτε;
Άβαταρ μέλους
By Govus
#605882 Ζεύγος Philips Extreme Vision με 18,80 € :s_omg ;
Αγόρασέ τις χθες (εγώ τις πήρα πριν έναν χρόνο με 28 € από μαγαζί στη γειτονιά μου) :rtfm: !

Υ.Γ. : αντικατέστησαν τις ίδιες, διότι κάηκε η ΜΙΑ από τις δύο μετά από 5 χρόνια :iconcool: ...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#606534
Govus έγραψε:Ζεύγος Philips Extreme Vision με 18,80 € :s_omg ;
Αγόρασέ τις χθες (εγώ τις πήρα πριν έναν χρόνο με 28 € από μαγαζί στη γειτονιά μου) :rtfm: !
Υ.Γ. : αντικατέστησαν τις ίδιες, διότι κάηκε η ΜΙΑ από τις δύο μετά από 5 χρόνια :iconcool: ...
Τις αγόρασα από amazon.co.uk χθες, έφτασαν σήμερα. Το 18,80 είναι σε λίρες και όχι σε ευρώ αλλά πάλι καλά είναι.

Πάντως ενώ οι Osram λένε made in Germany αυτές λένε Designed in Germany. Εκ πρώτης όψεως δεν το λέει απέξω, όταν ανοίξω το κουτί θα κοιτάξω πιο προσεκτικά μέσα έξω και επάνω στις λάμπες να δω που τις φτιάξανε.
Άβαταρ μέλους
By Govus
#606576
sknipper έγραψε:
Govus έγραψε:Ζεύγος Philips Extreme Vision με 18,80 € :s_omg ;
Αγόρασέ τις χθες (εγώ τις πήρα πριν έναν χρόνο με 28 € από μαγαζί στη γειτονιά μου) :rtfm: !
Υ.Γ. : αντικατέστησαν τις ίδιες, διότι κάηκε η ΜΙΑ από τις δύο μετά από 5 χρόνια :iconcool: ...
Τις αγόρασα από amazon.co.uk χθες, έφτασαν σήμερα. Το 18,80 είναι σε λίρες και όχι σε ευρώ αλλά πάλι καλά είναι.

Πάντως ενώ οι Osram λένε made in Germany αυτές λένε Designed in Germany. Εκ πρώτης όψεως δεν το λέει απέξω, όταν ανοίξω το κουτί θα κοιτάξω πιο προσεκτικά μέσα έξω και επάνω στις λάμπες να δω που τις φτιάξανε.


Εν τω μεταξύ παρατήρησα, πως στα "σκρουτζομάγαζα" έχουν πέσει κάτω από τα 20 € το ζευγάρι...
Η χώρα κατασκευής πρέπει να είναι αυτή που αναγράφεται κάτω από τη βάση της λάμπας.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#606680 Αλλάζω σήμερα λάμπες στο Clio με κάτι +50% Η7 που πήρα (μην γελάτε) από τα Lidl. Το αστείο είναι ότι οι λάμπες που είχε επάνω(και ήταν οι original από κατασκευής χωρίς να έχουν καεί επί 150.000χλμ) είναι Osram made in Germany και αυτές των Λίντλ είναι επίσης made in Germany με ακριβώς την ίδια γραμματοσειρά και το ίδιο χρώμα γραμμάτων!Οπότε παίζει απλά να έβαλα τις ίδιες λάμπες , το βράδυ θα δω αν έχουν ουσιαστική διαφορά.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#607878 Και οι Η7 της αμαζον είναι γερμανικές αλλά τα σχόλια δεν είναι και τόσο καλά. Πολύ καλή τιμή αλλά τελικά τις απέφυγα.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#607915 Τελικά βλέπω μια μικρή βελτίωση, το φως είναι λίγο πιο λευκό και έχει λίγο μεγαλύτερη ένταση και φωτίζει λίγο πιο μακριά. Δεν είναι +50% αλλά είναι ένα κέρδος για μικρό κόστος.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#640360 Λοιπόν επιστροφή στο νήμα μετά απο 3.5 χρόνια περίπου. Χθές το απόγευμα όπως άναψαν οι προβολείς μετά από λίγο βγήκε μήνυμα για καμμένη μπροστα δεξιά λάμπα.
Από τον Οκτώβρη του 2016 φόραγα τις Philips Xtreme Vision +130% εξαιρετικές :inlove: , τι διαφορά έχουν οι Philips RacingVision + 150% H7 ? Πέραν της απόδοσης, διαφορετικό φώς, πιο λευκό δηλαδή ή ειναι οι ίδιες με τις Xtreme Vision που προανέφερα? Για τιμή δελεαστική είναι :innocent:
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#641361
Govus έγραψε:Τις ίδιες να πάρεις :rtfm: !

Τελικά πήρα τις ίδιες :innocent:
Άβαταρ μέλους
By xeno
#664025 Είδα το φως...
Έβαλα στην w211 καινούργιο φανάρι (είναι με προτζέκτορα) γιατί έσπασε η βάση του και καθάρισα το πλαστικό από το άλλο. Σε ταξίδι μου φάνηκε η νύχτα μέρα, παρότι οι λάμπες είναι κλασικές αλογόνου (Η7). Είχα ξεχάσει πώς είναι να οδηγείς νύχτα με καθαρά/καινούργια φανάρια.
Η καλύτερη βελτίωση.
Άβαταρ μέλους
By Obelix
#673478 Η πρώτη aftermarket λάμπα led H7 με έγκριση τύπου . Λέει για Γερμανία αλλά λογικά αφού είναι street legal εκεί είναι σε όλη την Ευρώπη. https://www.osram.com/ecat/NIGHT%20BREA ... E_DE_eCat/

< Note 9 >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#673497 Ενδιαφέρον. Υποθέτω ήταν και θέμα χρόνου, οι ποσώς πλέον πάνε σε LED, άρα θα υπήρχε και εξέλιξη και εδώ.
Ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα για να πάρουν έγκριση, γνωρίζει κάποιος;
Άβαταρ μέλους
By drdino
#673500 Ετσι πως το φαντάζομαι ειναι ότι πρέπει να γίνει όλη η χαρτούρα για κάθε μοντέλο, σαν να έπαιρνε έγκριση τύπου ένα αμάξι από την αρχή. Λογικά με τις Η7 αλογόνου είχαν μια blanket έγκριση τύπου και μπορούσε ο καθε κατασκευαστής να βγάζει λάμπα χωρίς να ομολογκάρει για κάθε φωτιστικό ξεχωριστά. Το led δεν υπήρχε ως έννοια στις Η7, ήταν εξ ορισμού αλογόνου, άρα οποιαδήποτε παρέκκλιση μάλλον θέλει την διαδικασία από την αρχή.

Ξέρω, πολλές υποθέσεις και μάλλον. Θα ψάξω να δω λίγο τι παίζει στις διατυπώσεις της πιστοποίησης.