Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By alex
#735698
Sijune21 έγραψε:Αυτοι οι δυο ειναι λαμαριναδες-βαφεις ? Αρα αυτο το μαγαζι που ποσταρα πριν,ειναι απο οτι καταλαβα μονο για τοπικες βαφες και οχι για λαμαρινοδουλιες και χτυπηματα(αν και αναφερει η σελιδα τους ¨Η μεθοδολογία μας επαναφέρει τα περισσότερα βαθουλώματα και μικροχτυπήματα της λαμαρίνας, ενώ στη συνέχεια βάφονται τα μέρη εφόσον χρειαστεί.".Ε ναι,χρειαζομαστε μια δουλεια ποιοτικη,οχι να γλιτωσω τα 30 ευρω και να γινει προχειροδουλεια.Θα τους εχω στα υποψην μου.


η τοπικη βαφη δεν ειναι κατι απλο εκτος αν δεν σε ενδιαφερει να βγαλεις αυτοκινητο βολτα που να ειναι διχρωμο.θελει μεθοδικοτητα και δοκιμες ειδικα σε ενα ταλαιπωρημενο χρωμα για να ταιριαξει ο βαφεας το χρωμα ,την αποχρωση και να το φερει ισα βαρκα με το υπολοιπο.αρα καταλαβαινεις οτι τετοια μαγαζια δεν εχουν την εξειδικευση και την γνωση για κατι τετοιο.αυτα τα μαγαζια ειναι λιγο απολα.για την δουλεια που θες πας σε εναν σοβαρο βαφεα που κανει και τετοιες δουλειες,ειδικα σε μερη που δεν βγαινουν κομματια για να βαφουν οπως πανω απο ενα φτερο.
αν δεν εχει φυγει το χρωμα και εχει απλα βαθουλωμα τοτε πας σε pdr που επαναφερει την λακουβα διατηρωντας το χρωμα.στην θεσσαλονικη εχουμε 2-3 πολυ καλους.

για αυτο το φανοβαφειο γνωριζει κανεις? εχει καλες κριτικες και ειναι παλιο στην αγορα.ειναι και κοντα στο αλλο που λες.

https://vymaps.com/GR/10150402971069949/
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#735704
Sijune21 έγραψε:Μια αλλη ερωτηση,για καμμενο ουρανο,καπο η γενικα καμμενο χρωμα,το γυλιασμα επαναφερει/διορθωνει καπως την ζημια,η ξανα γινεται μετα απο καποιο διαστημα το ιδιο,αφου εχει καει το βερνικι και το χρωμα.Σε ενα 20ετιας αυτοκινητο ας πουμε,θα μπορουσε να γινει επαναφορα χρωματος η θα ειναι τοσο ακριβη η επισκευη που θα ξεπερναει και την αξια του ιδιου του αυτοκινητου.

Και οι μάστορες που κάνουν γυαλίσματα θα σου πουν ότι καλύτερα να το βάψεις.
Άβαταρ μέλους
By Sijune21
#735769 Λαμαρινας-μαστορας,ειχα αλλαξει ενα φτερο μπροστα δεξια στο παλιο αυτοκινητο και μου ειπε να μου το γυαλισει με 100 ευρω αν θελω...φυσικα ειπα οχι.
Άβαταρ μέλους
By Sijune21
#735827
Sijune21 έγραψε:Αυριο θα βγαλω και θα ανεβασω,εχει νυχτωσει και δεν φαινεται καλα.

Τελικά φαίνεται και τη νύχτα. :tomato: :svivhaha:
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Αυτός είναι ο καμμενος ουρανός που μου προσφέρθηκαν με ένα 100€υρω να γυαλίσουν όλο το αμάξι.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#735843
rocsta έγραψε:Αν σου φτιάξει με γυάλισμα κάποιος αυτόν τον ουρανό πες του να ερθει να του χαρίσει ο ροκστα ολα τα εργαλεία του.

< >
Τι εννοείς "όλα τα εργαλεία του"? :shifty:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#737125 Χθες είχαμε συμβάν. Ευτυχώς από υγεία όλοι καλά.

Συναντήθηκαν σε διασταύρωση το tiguan της νύφης μου και ένα golf. Μπροστά δεξιά γωνία του golf με πίσω αριστερό τροχό του tiguan. Το tiguan μετά έφυγε προς τα δεξιά και χτύπησε με τους πλαϊνούς τροχούς στο κράσπεδο του πεζοδρομίου και μετά προς τα αριστερά και ανέβηκε σε έναν εκσκαφέα που βρισκόταν εκεί σταθμευμένος.

Τι ζημιά βλέπουμε και τι κόστος να υπολογίζουμε; Στη γνωστή αντιπροσωπεία στον Σταυρό Αγ. Παρασκευής το έχουμε πάει. Μήπως να το πηγαίναμε αλλού; Έχει μικτή η νύφη μου, με 500 ευρώ απαλλαγή. Και έφταιγε, μιας και έσφαξε stop .... (νομίζω)

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#737130 Καλό ερώτημα. Κι εγώ το ίδιο αναρωτιέμαι. Αλλά και πάλι, μπορείς να "κερδίσεις" κάτι από αυτό; Αν δεν ήταν ο εκσκαφέας, θα ήταν ένα αυτοκίνητο ή μια κολόνα.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#737133
Scotch έγραψε:Καλό ερώτημα. Κι εγώ το ίδιο αναρωτιέμαι. Αλλά και πάλι, μπορείς να "κερδίσεις" κάτι από αυτό; Αν δεν ήταν ο εκσκαφέας, θα ήταν ένα αυτοκίνητο ή μια κολόνα.
Ναι, αλλά το αυτοκίνητο μπορεί να σταθμεύει νόμιμα σε δρόμο. Ο εκσκαφέας;
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#737134 You got a point. Πέραν του να τιμωρηθεί ο ιδιοκτήτης του εκσκαφέα, υπάρχει πιθανότητα να καλύψει και μέρος της ζημιάς; Θα μάθουμε από την ασφαλιστική.