Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#86494
Govus έγραψε:All-weather από τη ...Michelin??

Γιατί να το κάνει κάποιος στο αμάξι του τέτοιο κακό :lol: ;

Δεν είναι all weather με την τεχνική εννοια του όρου.Εχει κανονικό certification για χειμερινό ,δηλαδη τη νιφάδα στο πλάι και μπορει να χρησιμοποιηθεί στις χώρες που απαιτούν χειμερινα.
Άβαταρ μέλους
By j.marr
#86508 Ενδιαφέρον αλλά θα ήθελα πολύ να ξέρω πως τα καταφέρνει απέναντι σε ενα χειμερινό και ενα καλοκαιρινό. :hmmm:

Ειδικά σε συνθήκες πάγου (black ice).
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#89296 Μετά από 2 χρόνια κ λίγο λιγότερα από 15.000 χλμ με Michelin Pilot Sport 3, 205/55/16 91V σε Golf V 1.4 TSI (140 PS), σημειώνω τα εξής:

Εξαιρετικό λάστιχο στην αρχή, και εξαιρετικό στο βρεγμένο.
Μαλακό "βήμα" και παρά τα όσα λέγονται όχι ιδιαίτερα θορυβώδες.
Αυξημένη αντίσταση κύλισης, σαφώς δε βοηθάει σε θέματα κατανάλωσης, αλλά δεν είναι και αυτός ο σκοπός του.
Δυστυχώς όμως μου δίνει την εντύπωση ότι με τον καιρό (και ιδίως μετά από κάθε καλοκαίρι), τα γλιστρίματα γίνονται όλο και πιο έντονα παρά την περιστασιακή χρήση, σε βαθμό ανεξήγητο για σχετικά καινούριο και ποιοτικό λάστιχο. Το πρόβλημα μου φαίνεται αρκετά χειρότερο απ' ότι π.χ. με τα Pilot Exalto 2 που είχα παλαιότερα.

Σημειώνω ότι δεν τα έχω κάνει "μπρος-πίσω" και δε σκοπεύω, ακολουθώντας τις οδηγίες των κατασκευαστών (άλλη μεγάλη συζήτηση αυτό..)
Όταν άλλαξα τα Exalto πριν 2 χρόνια, τα PS3 φαινόταν ότι ήταν ό,τι πιο κοντά μπορούσα να βρω στη φιλοσοφία τους, αλλά δεν μπορώ να πω ότι έμεινα πλήρως ικανοποιημένος.
Παρότι λόγω της εμπειρίας μου με τα Michelin Energy (όχι τα Saver) είμαι προκατειλημμένος αρνητικά με τα "οικολογικά" λάστιχα (προτιμώ να φρενάρω 5 μέτρα νωρίτερα στην ανάγκη, παρά να κάψω 1 λίτρο λιγότερο), σκέφτομαι μήπως τα ξαναπλησιάσω, και κοιτάω τα Energy Saver +.
Έχει κανείς κάποια γνώμη για αυτά; Ή για τα Premium Contact 5 σε σχέση με τα Pilot Sport 3 και τα παλαιότερα Pilot Exalto 2;
Άβαταρ μέλους
By popolaros
#89404 ρε περιεργα πραγματα....

υπαρχουν ατομα σε αυτη τη χωρα που κανουν 7.500 χιλιομετρα το χρονο;;;

για πολλους εδω μεσα, λες ψεματα να ξερεις.
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#89439 Ω ναι. Πριν 6-7 χρόνια έκανα 15.000-18.000 χλμ το χρόνο αλλά έκτοτε το έχω περιορίσει. Το αρνητικό ρεκόρ μου μάλιστα ήταν 3550 χλμ. το 2011, έκτοτε έχω αρχίσει να ανεβαίνω λίγο....

Γενικά όποτε μπορώ να το αποφύγω, το αποφεύγω, προτιμώ να το χαίρομαι στα λίγα ταξίδια που μας επιτρέπουν οι καιροί παρά κάθε μέρα στην κίνηση της πόλης...
Άβαταρ μέλους
By Cosmonaut21
#91540 Για 215/55/16 σε audi a4 έχουμε πάρει προσφορές από εδώ γύρω 510 για τα Michelin Primacy 3 και 480 για τα Dunlop Blueresponse.Eγώ θα επέλεγα τα dunlop γιατί διαβάζω ότι μετά από κάποιo διάστημα πέφτουν αρκετά σε απόδοση τα συγκεκριμένα michelin.Προσωπική εμπειρία από primachy hp ήταν μέτρια σα να ξεράθηκαν και να σκλήρυναν γρήγορα.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#91548 Πιθανον να εχει συζητηθει εδω μεσα,αλλα δεν το βρηκα :oops:

Οι ενδειξεις που εχουν τ λάστιχα στα "καρτελακια" τους ειναι να τις παίρνουμε στα σοβαρα, ή οχι;

Να αναφερω παραδειγμα για να γινω πιο κατανοητος:
Ευρωπαϊκο λάστιχο με βαθμο "C" στο φρεναρισμα (σε βρεγμενο)
Κινεζικο λάστιχο με βαθμό "Β" αντίστοιχα

επισης το Κινεζικο εχει και μερικα db χαμηλοτερο θορυβο...

Προφανώς ειναι και αρκετα φτηνοτερο...


η ερωτηση ειναι: "Το τολμάμε";
Άβαταρ μέλους
By Govus
#91562
Cosmonaut21 έγραψε:Για 215/55/16 σε audi a4 έχουμε πάρει προσφορές από εδώ γύρω 510 για τα Michelin Primacy 3 και 480 για τα Dunlop Blueresponse.Eγώ θα επέλεγα τα dunlop γιατί διαβάζω ότι μετά από κάποιo διάστημα πέφτουν αρκετά σε απόδοση τα συγκεκριμένα michelin.Προσωπική εμπειρία από primachy hp ήταν μέτρια σα να ξεράθηκαν και να σκλήρυναν γρήγορα.



Έχω την ίδια διάσταση στο Focus, αλλά όταν θ' αλλάξω λάστιχα, θα βάλω 205/55, διότι και ο κατασκευαστής το συμπεριλαμβάνει στις ενδεικνυόμενες διαστάσεις, αλλά κι επειδή πληρώνεις περί τα 200 € λιγότερα στην τετράδα :rtfm: !!

Μάλλον και η Audi θα έχει τα 205/55 στα προτεινόμενα...
Άβαταρ μέλους
ByF&G
#91686 Toyo T1 R. Καλυτερο και σε παγο ζεστη υγρασια νερποντες καταστροφες κτλ. απο το michelin.
Δεν βγαζει πολλα χλμ αλλα χαλαλι του. 480. ευρω η 4δα πριν δυο χρονια. Τωρα θα βαλω παλι τα ιδια σε διασταση 205-45/16. Εχω δεν εχω χλμ στα δυο χρονια αλλαζω λαστιχα. Και εχω και βαρυ ποδι στο γκαζι. Απλα τελειο. :metalo:
Άβαταρ μέλους
By Cosmonaut21
#91794 Τελικά μπήκαν τα 205/55 :oops: Είπα αφού ήταν για το 2ο που κινείται κυρίως στην πόλη και είχε ολοκαίνουργια εκείνη την ώρα να τα βάλω. Continental Premium Contact 5 στα 300ευρώ.
Τελευταία επεξεργασία από Cosmonaut21 και 21 Μαρ 2015, 21:44, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By otso
#91795
Govus έγραψε:
Cosmonaut21 έγραψε:Για 215/55/16 σε audi a4 έχουμε πάρει προσφορές από εδώ γύρω 510 για τα Michelin Primacy 3 και 480 για τα Dunlop Blueresponse.Eγώ θα επέλεγα τα dunlop γιατί διαβάζω ότι μετά από κάποιo διάστημα πέφτουν αρκετά σε απόδοση τα συγκεκριμένα michelin.Προσωπική εμπειρία από primachy hp ήταν μέτρια σα να ξεράθηκαν και να σκλήρυναν γρήγορα.



Έχω την ίδια διάσταση στο Focus, αλλά όταν θ' αλλάξω λάστιχα, θα βάλω 205/55, διότι και ο κατασκευαστής το συμπεριλαμβάνει στις ενδεικνυόμενες διαστάσεις, αλλά κι επειδή πληρώνεις περί τα 200 € λιγότερα στην τετράδα :rtfm: !!

Μάλλον και η Audi θα έχει τα 205/55 στα προτεινόμενα...


το εψαξα και οντως ειναι ετσι ειναι απιστευτη η διαφορα , ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
By xenos
#91867
F&G έγραψε:Toyo T1 R. Καλυτερο και σε παγο ζεστη υγρασια νερποντες καταστροφες κτλ. απο το michelin.
Δεν βγαζει πολλα χλμ αλλα χαλαλι του. 480. ευρω η 4δα πριν δυο χρονια. Τωρα θα βαλω παλι τα ιδια σε διασταση 205-45/16. Εχω δεν εχω χλμ στα δυο χρονια αλλαζω λαστιχα. Και εχω και βαρυ ποδι στο γκαζι. Απλα τελειο. :metalo:


Έχουν καταργηθεί εδώ κ χρόνια νομίζω.