Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#73656
Nikos! έγραψε:490 ευρώ φυσικό αέριο για 1 μήνα στα καλά κρύα του Δεκέμβρη. :vava:


:lipsealed: παρα πολλα!
με την επιδοτηση εβαζες 1000 λιτρα πετρελαιο με αυτα τα χρηματα.
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#73722
dimviii έγραψε:
Nikos! έγραψε:490 ευρώ φυσικό αέριο για 1 μήνα στα καλά κρύα του Δεκέμβρη. :vava:


:lipsealed: παρα πολλα!
με την επιδοτηση εβαζες 1000 λιτρα πετρελαιο με αυτα τα χρηματα.


Ποια επιδότηση?

Αφού δεν έχω καυστήρα πετρελαίου.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#73736 αν ειχες,ή για οποιον εχει.Εγω να καταλαβεις με 1000 λιτρα βγαζω χρονιά χωρις τσιγγουνιες.
Πολυ ακριβο παντως σου ηρθε.
Άβαταρ μέλους
By Morx
#73745 Λεπον! :eat:

Το ιντερνετ ειναι απολαυση και πηγη γνωσης γαμω-την-τρελα-μου-γαμω!

Η παπαρδελα της δεκαετιας του '90 ... που κατα μεσο ορο, με 3 λιτρα τη μερα καταναλωση..
.. σε σπιτι αντιστοιχης κατασκευης χωρις τρομερη μονωση μου χαριζει ζεστη απλοχερα! :inlove:

Εικόνα
Εικόνα

Το μοναδικο αυτοκολλητο περα απο το "Mini Jet" ( :lol: ) στην προσοψη του... και με λιγη αποκρυπτογραφηση
επειδη ηταν ξεθωριασμενο, με οδηγησε στον κατασκευαστη! :metalo:

Εικόνα

Καπου εκει, λεει "ΜΑΝΤΖΩΡΟΣ - EVROMICHANIKI" :hmmm:
ΩΠ! Στηριζουμε Ελληνικης κατασκευης και συναρμολογησης Ιταλικα εντοσθια :iconcool:

http://www.mantzoros.com/minijet.html
Οκ, καλα την παλεψε 20 χρονια το εργαλειο!
Μην σας μπερδευει η σελιδα του ... εγω εχω το GT μοντελο με χρονοδιακοπτη! :thumbsup:

Δοχειο διαστολης, διαβαζω παντου, οτι οι "compact" περιπτωσεις ΠΑΣΧΟΥΝ σε αυτο το κομματι.
Επιβεβαιωνω, μιας και παρατηρησα λιγο τα μανομετρα.
Με νερο στους 20 βαθμους -> 1bar
Με νερο στους 70 βαθμους -> Αγγίζει τα 3bar και αυτο.. με τον κυκλοφορητη ανοικτο, που δημιουργει υποπιεση στο οργανακι. Αν κλεισω κυκλοφορητη τιναζει τη βελονα στην πραγματικη ενδειξη 3,κατι bar!!

Προφανως και το "μπαλονι" τα παιξε και θελει αλλαγη!
Εικόνα

Κυκλοφορητης, ιταλικος .... δεν κανει θορυβο παλι καλα...
Εικόνα


Ok εχουμε και γαλλικη αντλια! :iconcool:
Εικόνα
μαζι με manuάλι φυσικα ΑΝ χρειαστει ποτε δεν ξερεις! :rtfm:
http://www.telethermansi.gr/Upload/Docs/SUNTEC%20AL%20SERIES.pdf


3 βιδουλες λοιπον, ειναι ολες κι ολες .... για να βγει εξω ο φλογοτσουτσουνο τετοιος...
Αφαιρουμε πρωτα την κοκκινη πιπα, το φωτοκυτταρο.

Εικόνα


Αφου λοιπον, αφαιρεσουμε το φωτοκυτταρο, τη μια βιδα της παροχης πετρελαιου στο μπεκ και χαλαρωσουμε την αλλη, για να το κανουμε στην ακρη...

ΔΙΑΚΟΠΤΕΤΑΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΑΣ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΓΑΝΤΙΑ ΕΓΙΝΑΝ ΝΙΝΙ ΚΑΛΛΙΓΡΑΦΙΑ :svivhaha:

Καμια αλλαγη ρυθμισης σε αερα, θεση στροβιλιστη και σημειο του μπεκ δεν εγινε!
Σκοπος ειναι η αλλαγη μπεκ!


Το μπεκ τωρα... κοστιζει βαρια ενα 10άρικο, κατασκευαστης Danfoss
Το παλιο:

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα


Long story short.
Ο κατασκευαστης ΠΟΤΕ δεν κανει λαθος και καλο ειναι να μην τον γραφουμε στις μπαλες μας.
Ο στροβιλιστης, ηταν στα μαυρα του τα χαλια. Πριν το καθαρισμα, ηταν απελπισια σκετη.
Μετα, δεν με ενθουσιασε καθολου.
Ο κατασκευαστης λοιπον, επανερχομαι, προτεινει γωνια 60 μοιρων για το βαθος του λεβητα, το μηκος του σωληνα κτλ.
ΤΕΤΟΙΟ ΜΠΗΚΕ! (Danfoss 60 μοιρων Η pattern. Παροχη, 0,60)

Το εικονιζομενο, παλιο μπεκ που προφανως καποιος συντηρητης τοποθετησε για δικους του λογους, ειναι γωνιας 80 μοιρων S pattern.
("γεματος" ο κωνος ψεκασμου)


Αυτα λοιπον, μιας και η γαμημενη διακοπη του καυστηρα, εγινε επειδη το μπεκ που φθαρθηκε ΚΑΤΟΥΡΑΓΕ ... οχι πως πριν ψεκαζε σωστα, ετσι;;
Με αποτελεσμα, παρουσιασει ξανα το ιδιο θεμα, αυτη τη φορα ομως πιο επιμονα απο ποτε!
Δεν επανεκκινουσε με καμια προσπαθεια... ο στροβιλιστης, ηταν μουσκεμα παντου!


Αυτα, μεχρι να γινει κανενα μπαμ απο το δοχειο διαστολης! :lol: :lol: :lol: :lol:
Εγω την ειπα την ιδιοκτητρια ... κανε κατι?!?! Δεν ειναι δικο μου εξοδο αυτο!
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#73936 Το ότι ασχολήθηκες όμως σε κάνει να έχεις μερίδιο ευθύνης αν κάνει μπαμ :lol:
Ωραία παρουσίαση :metalo:
Άβαταρ μέλους
By Morx
#73952
Dimitris_P έγραψε:Το ότι ασχολήθηκες όμως σε κάνει να έχεις μερίδιο ευθύνης αν κάνει μπαμ :lol:
Ωραία παρουσίαση :metalo:

Μεριδιο ευθυνης δεν εχω για δοχειο διαστολης και νερα. Η βελονα φλερταρει με τα 3bar για πλακα στους 70 βαθμους!
Σκεψου στους 85 οταν το 'χα... απο τοτε που νοικιασα και δεν μπηκα καν στον κοπο να παρακολουθησω το μανομετρο ετσι;
Πρεπει να αλλαχτει και δε θα φταιω εγω αν γινει κατι, το καταλαβαινει και η ιδια, πηρε τηλεφωνα δικους της και το 'ψαξε!

Επειδη δεν την πολυνοιαζει και δε θελει να βαλει λεφτα στο συγκεκριμενο μαραφετι καθως προτιμαει να παει να παρει ενα καινουριο-αποδοτικοτερο-οικονομικοτερο ... (εκτος και αν βαλει αεριο) θα κατσω να κανω το καθαρισμα του λεβητα καποια στιγμη, γιατι ειδα πολυ πραμα στον πατο του!
Τρεις πλακες ειναι ολες κι ολες που τις βγαζω, τις τριβω και τις ξανατοποθετω. (τα καυσαερια κανουν ενα "S" απο κατω μπροστα προς τα πανω και πισω οπου ειναι το μπουρι). Το δε ανοιγμα, ειναι απο πανω με 6 παξιμαδια και πολυ πολυ ευκολο να γινει!

Οποιουδηποτε πιανουν τα χερια του, δεν ειναι επιστημη να τα κανει αυτα, αρκει να μην αλλαξει τις οποιες ρυθμισεις.
Εκει θες εμπειρια, σοβαρες γνωσεις του αντικειμενου και μετρησεις για το σωστο αποτελεσμα.

Ο ιδιος ο Μαντζώρος (Κατασκευαστης του λεβητα και συναρμολογητης του καυστηρα) μου ειπε πως το καθαρισμα του λεβητα, ειναι ευκολοτερο για ενα αντρα που πιανουν τα χερια του απο το να πλυνει τα πιατα... συμφωνω απολυτα. Ο θαλαμος καυσης ειναι ενα ορθογωνιο πραγμα ολο κι ολο!
Άβαταρ μέλους
By nEK
#73961 Jmorx παρομοια μοναδα εχω και γω με riello εσωτερικο και λεβητα στρογγυλης διατομης με διαφραγματα σε τρια υψη. Αλλα τη καταναλωση που λες δεν...140 τμ σπιτι ζεσταινω με μεση καταναλωση αυτο το χειμωνα περιπου 10λτρ το εικοσιτετραωρο με εσωτερικη 22-23 σε μονωμενο σπιτι. Βορεια ελλαδα.
Άβαταρ μέλους
By kacey
#73982 το AC του σαλονιου που ειναι πιο παλιο μηχανημα, εχει δουλεψει απειρως περισσοτερες ωρες και που κ που καπνιζουν και επισκεπτες, ειχε μια απλη σκονιτσα.

Αντιθετα, αυτο ειναι το AC του δωματιου μου:

ΕικόναΕικόναΕικόνα

Αυτα τα πραγματα ανεπνεα εδω και κατι χρονια. Οι συντηρησεις γινονταν κανονικα, χωρις ομως να ανοιγεται και να λυνεται στα κομματια του ωστε να δουμε αυτο το χαλι μεσα. Το καναμε κομματια και τα καναμε μπανιο στη μπανιερα, χλωρινες τριψηματα κλπ και εγινε καινουριο. Ειχε τοση μπιχλα (οπως φαινεται) που ζοριζοταν ο ανεμιστηρας να δουλεψει, τραβαγε περισσοτερο ρευμα απο οσο επρεπε και επεφτε καποια εσωτερικη του ασφαλεια και σταματαγε (και ετσι το καταλαβαμε το χαλι).
Άβαταρ μέλους
By Morx
#73983
nEK έγραψε:Jmorx παρομοια μοναδα εχω και γω με riello εσωτερικο και λεβητα στρογγυλης διατομης με διαφραγματα σε τρια υψη. Αλλα τη καταναλωση που λες δεν...140 τμ σπιτι ζεσταινω με μεση καταναλωση αυτο το χειμωνα περιπου 10λτρ το εικοσιτετραωρο με εσωτερικη 22-23 σε μονωμενο σπιτι. Βορεια ελλαδα.

Το σπιτι μου ειναι 65τμ, ΙΣΟΓΕΙΟ "κλειστο" απο αριστερα και δεξια .... με Βορεια πλευρα, αυτη της κουζινας και μπανιου.
Καθιστικο, υπνοδωματιο, αποθηκη και χολ, ειναι νοτια πλευρα.
Το χειμωνα με χτυπαει ΦΟΥΛ ο ηλιος απο τις 11 μεχρι τις 2 το μεσημερι.
Το μπεκ, το ειδες στις φωτογραφιες. Τι μπεκ φοραει ο δικος σου καυστηρας;
Ποσες ωρες λειτουργιας γραφει τη μερα;
(εμενα, συνολικα δεν ξεπερναω τη 1μιση ωρα, υπαρχουν και μερες που καιει πολυ λιγοτερο αν λειπω απο το σπιτι!).

Βορεια Ελλαδα; Κομοτηνη; Ξανθη; Δραμα; Αλεξανδρουπολη; 4 διαφορετικες πολεις, με τελειως διαφορετικες θερμοκρασιες.
Οπως επισης, ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικες θερμοκρασιες απο το μαλακοτερο κλιμα της Λάρισας...!!
Καταλαβαινεις τι θελω να πω ετσι;

Διαφορετικα σπιτια, διαφορετικο κλιμα, ο καιρος δεν ειναι παντα ο ιδιος...
Θερμικες απωλειες περα απο τα κουφωματα, παροχη μπεκ και πιεση αντλιας, μονωση εγκαταστασης... ακριβεια θερμοστατη και φυσικα μια παρατηρηση ακομα, τουλαχιστον για το δικο μου σπιτι... οταν μαζευομαστε παρεα 6 ατομα στο σαλονι δεν πεφτει και τοσο ευκολα η θερμοκρασια για να αναψει καλοριφερ! Ειναι πολλοι οι παραγοντες που θα καθορισουν την καταναλωση σου.

Εαν δεις μερικες σελιδες πριν, καπου ειχα γραψει θερμοκρασια που διατηρω και ποσο το ανεβαζω οταν βρισκομαι σπιτι αλλα και για ποση ωρα.
Ειναι πολλα που παιζουν ρολο.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#74009 σωστα ολα αυτα που αναφερεις,αλλα τωρα ειδα οτι εχεις και 65 τμ μονο.Ειναι λογικη η διαφορα λιτρων/ημερα με το 145τμ.
Εγω ζεσταινω γυρω στα 140τμ (σε 3 διαφορετικους οροφους, αρα και αρκετες απωλειες) και ειμαι κοντα στα 10 λιτρα/ημερα στους 19 βαθμους.
Μονωμενο σπιτι,διπλα τζαμια,κατασκευη 2004,λεκανοπεδιο με φατσα την Παρνηθα.
Άβαταρ μέλους
By nEK
#74014 Τα τα 50 ειναι σε ισογειο μονωμενο προστατευμενο απο βορρα, αλλα με δυο κουφωματα παλια.μτα υπολοιπα σε πρωτο οροφο πανταχωθεν εκτεθειμενο με κουφωματα δεκαετιας ενεργειακα και μονωση εξωτερικη3cm. Η θερμανση δουλευει24/7 με θερμοστατη στους 22 την ημερα και 20 την νυχτα' της siemens rev23. Βορεια του Παγγαιου ειμαι, στα 260μετρα υψομετρο. Το μπεκ, ειμαι στης 60o και με παροχη 2,87kg/h αν θυμαμαι καλα το νουμερο και τη μοναδα μετρησης. Αυτο με το μπεκ και τομβρωμικο διασκορπιστηρα τονειχα και γω οταν ειχα βαλει ενα διαστημα 80ο μπεκ. Σιγουρα παιζει και η θεση του διασκορπηστηρα. Ρυθμιση εχω κανει μονος μου και σιγουρα ειναι καλυτερα απο παλια. Καυστηραντζη δεν ξερω καποιον πουβνα εμπιστευομαι και να εχει τα απαραιτητα οργανα, αν και ειμαι λιγο σχετικος με το χωρο.
Άβαταρ μέλους
By Morx
#74040
nEK έγραψε:Τα τα 50 ειναι σε ισογειο μονωμενο προστατευμενο απο βορρα, αλλα με δυο κουφωματα παλια.μτα υπολοιπα σε πρωτο οροφο πανταχωθεν εκτεθειμενο με κουφωματα δεκαετιας ενεργειακα και μονωση εξωτερικη3cm. Η θερμανση δουλευει24/7 με θερμοστατη στους 22 την ημερα και 20 την νυχτα' της siemens rev23. Βορεια του Παγγαιου ειμαι, στα 260μετρα υψομετρο. Το μπεκ, ειμαι στης 60o και με παροχη 2,87kg/h αν θυμαμαι καλα το νουμερο και τη μοναδα μετρησης. Αυτο με το μπεκ και τομβρωμικο διασκορπιστηρα τονειχα και γω οταν ειχα βαλει ενα διαστημα 80ο μπεκ. Σιγουρα παιζει και η θεση του διασκορπηστηρα. Ρυθμιση εχω κανει μονος μου και σιγουρα ειναι καλυτερα απο παλια. Καυστηραντζη δεν ξερω καποιον πουβνα εμπιστευομαι και να εχει τα απαραιτητα οργανα, αν και ειμαι λιγο σχετικος με το χωρο.


Το πρωτο που θα πρεπει να κανεις, αν θες να παιξεις μπαλα μονος σου ως προς τη ρυθμιση, ειναι να βαλεις ενα τετοιο θερμομετρακι στην εξοδο των καυσαεριων.

Εικόνα

Το κοστος ειναι αστειο και θα πρεπει να 'χεις θερμοκρασια μεταξυ 180 και 230 βαθμους αν καταλαβα καλα απο ψαξιμο που εκανα.
Εξαρταται επισης και τη θερμοκρασια του νερου, του λεβητα !!!
Εαν εχεις 250 βαθμους καυσαερια με νερο στους 80 ... η αποδοση σου παει περιπατο!
Οκ, ρυθμισες τη φλογα σωστα ... δεν ζεσταινεις τον αερα και την καμιναδα ασκοπα, ΚΑΙΣ σωστα ομως ή τα διοξειδια βρισκονται στο θεο;
Ειναι πολλα πραγματακια λοιπον οπως ειπα, δεν ειμαστε ειδικοι σε ολα για να κανουμε μονοι μας τις ρυθμισεις (τουλαχιστον σε advanced επιπεδο).
Καποια βασικα, τα οριζει και η κοινη λογικη παντα.

Ανοιξε λοιπον μια τρυπουλα ισα ισα στην καμιναδα στην εξοδο του λεβητα, βαλε το θερμομετρο και μετρα.

Υ.Γ. Παρομοιο με τον δικο μου, ειναι σχετικο! Οπτικα ισως ειναι ιδιος, τι καυστηρα εχει; Ποσες θερμιδες;;
Ο δικος μου αν δεις απο το .pdf που εβαλα, εχει αρκετες διαφορες! Ξεκιναει απο 15kCal και φτανει μεχρι 50kCal !!
Αυτο λοιπον το μαραφετουδι, των 50kCal θα καψει αρκετα περισσοτερο για να ζεστανει τα νερα και τα περισσοτερα σωματα (μεγαλυτερες ποσοτητες νερου καθως και αναγκες!!) απ'οτι το ΙΔΙΟ των 15kCal !!

Δε λεει κατι το μπεκ απο μονο του!!
Άβαταρ μέλους
By nEK
#74052 Θερμομετρο εχω και ειμαι περιπου στους 230 βαθμους καυασερια. Τα διοξειδια ειναι σε καλη τιμη υπολογιζω μιας και δεν εχω καπνο καθως και οπτικα η φλογα εχει καλο χρωμα. Ο λεβητας 35000 το δινει ο κατασκευαστης, συμφωνα με το ταμπελακι, γιατι μανουαλ κλπ δεν παιζει και ουτε επαιζε. Του καυστηρα εχω οπου δινει ενδεικτικες τιμες για μπεκ καινρυθμιση αερα και διασκορπιστη μονο που στη τιμη που δινει για τον αερα με το συγκεκριμενο μπεκ, σβηνει. Οποτε το εχω ποιο χαμηλα. Εδω παιζουν συνθηκες θερμοκρασιας περιβαλλοντος, πετρελαιου κλπ. Η αντλια και η πιεση της οπως ηταν απο το κατασκευαστη, στα 12 μαλλον.