Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#367956 θα το καλύψει; ή σε λίγους μήνες όμως θα ζητάνε κι άλλα;

γιατί η φοροδοτική ικανότητα έχει και κάποια όρια.. και για πολλούς αυτά τα όρια έχουν ξεπεραστεί ήδη αν κρίνω από τους οφειλέτες στην εφορία που γνωρίζω εγώ προσωπικά τουλάχιστον

τώρα με το αφορολόγητο το πάρτυ θα επεκταθεί, άνεργος με σπίτι θα του βγαίνει να πληρώσει :s_thumbsup (θα μου πεις ήδη πληρώνει ενφια έστω και με 50% έκπτωση)

έτσι θα καλύψουμε τις τρύπες;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#367959
EDDIE_147 έγραψε:Το ΔΝΤ τουλάχιστον από πέρσι γράφει επίσημα ότι δεν γίνονται αυτά που πρέπει.

Ποτέ δεν ειπώθηκε κάτι τέτοιο από το ΔΝΤ. Σε απλά ελληνικά, είπαν καλά όλα αυτά που έγιναν, αλλά πρέπει να γίνουν ακόμη αυτά, εκείνα και τ' άλλα (που μεταξύ αυτών και μπόλικοι φόροι --> μείωση αφορολόγητου ακριβώς αυτό είναι) για να πιάσετε τα πρωτογενή πλεονάσματα που σας ζητούν.

Τα υπόλοιπα είναι ερμηνείες από το κεφάλι κάποιων.
Και ναι, μιλώ έχοντας διαβάσει τα πρωτότυπα κείμενα. :s_bye
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#367960 το κούρεμα που έλεγε το δντ το ξέχασε; θα συμμετέχει δηλαδή στο όποιο πρόγραμμα χωρίς κάτι τέτοιο;
Άβαταρ μέλους
By pik.
#367961 Ο Τσίπρας νόμιζε ότι τη Δευτέρα έκανε μια 1 καταπληκτική συμφωνία.
Στα χαρτιά έτσι ήταν. Κατάφερε για δύο χρόνια να μην πάρει κανένα μέτρο, κατάφερε για δύο χρόνια να μην έχει καμιά εσωτερική διαταραχή στο κόμμα του γιατί εξάλλου μέχρι το 2019 ποιος ζει ποιος πεθαίνει :lol:
Από την άλλη θα είχε φορτώσει κατευθείαν στον Μητσοτάκη τα νέα μέτρα με το καλημέρα μία και μέχρι τότε ο λαός θα ξεχνούσε ποιος τα είχε ψηφίσει

Έλα όμως που οι κακοί ευρωπαίοι και ξένοι κακοί είχα καλό δάσκαλο τον ίδιο.
Του άλλαξαν μέσα σε μια μέρα όσα του είπαν τη Δευτέρα και τώρα θέλουν να εφαρμόσει αμέσως ο ίδιος τα μέτρα. :roll:

Άρα από εκεί που νόμιζε ότι είναι μια χαρά για δύο χρόνια με τους συριζαίους βουλευτές ήσυχοuς και άνετα στην πρωθυπουργία του την βγήκαν από πίσω.. :lol:
Τώρα το μόνο που έχει να κάνει είναι να πάει σε εκλογές εκτός αν ψηφίζει και εφαρμόσει αμέσως τα δήθεν προκαταρτικά μέτρα οπότε Ο αφανισμός του θα είναι παταγώδης.

Βέβαια αν από τη μία πλευρά είχα να διαλέξω 8000 € το μήνα το λιγότερο με όλα πληρωμένα και ταξιδάκια με το πρωθυπουργικό αεροσκάφος για την πλάκα μας και από την άλλη αν θα κάνω εκλογές για να σώσω αυτόυς που με πίστεψαν, πιστεύω δε θέλει και πολύ μυαλό :lol:
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#367964
pik. έγραψε:Στα χαρτιά έτσι ήταν. Κατάφερε για δύο χρόνια να μην πάρει κανένα μέτρο...

LoL.
Για το Θεό δηλαδή, που ζεις; :help:
Άβαταρ μέλους
By pik.
#367971
Red Garland έγραψε:
pik. έγραψε:Στα χαρτιά έτσι ήταν. Κατάφερε για δύο χρόνια να μην πάρει κανένα μέτρο...

LoL.
Για το Θεό δηλαδή, που ζεις; :help:

με δουλευεις;

για 2 χρονια τι μετρο επιπλεον θα επαιρνε;
αυτα ηταν προαπαιτουμενα.

προφανως τα υπολοιπα θα ισχυαν αλλα επιπλεον δεν θα επαιρνε κανενα.
Τωρα ομως;

ευχαριστω τον Qsis για την πληροφορια.Θα το βαλω υπογραφη.

με βλεπω να την κανω αργα η γρηγορα απο εδω μεσα.
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#367979
pik. έγραψε:
Red Garland έγραψε:
pik. έγραψε:Στα χαρτιά έτσι ήταν. Κατάφερε για δύο χρόνια να μην πάρει κανένα μέτρο...

LoL.
Για το Θεό δηλαδή, που ζεις; :help:

με δουλευεις;

για 2 χρονια τι μετρο επιπλεον θα επαιρνε;
αυτα ηταν προαπαιτουμενα.

προφανως τα υπολοιπα θα ισχυαν αλλα επιπλεον δεν θα επαιρνε κανενα.
Τωρα ομως;

ευχαριστω τον Qsis για την πληροφορια.Θα το βαλω υπογραφη.

με βλεπω να την κανω αργα η γρηγορα απο εδω μεσα.

Για να κλείσει η αξιολόγηση θα πάρει μέτρα τώρα, αυτά που προβλέπονται από το 3ο μνημόνιο, π.χ εργασιακά, ενεργειακά κτλ.
Για να μπει το ΔΝΤ μέσα στο επόμενο πρόγραμμα (αλλά και εκβιαστικά για να δώσει το ΟΚ για την υπάρχουσα αξιολόγηση) ο Τσίπρας πρέπει να πάρει μέτρα για το 2019.
Απλό νομίζω.

edit.
Προφανώς τίποτα από αυτά δεν έχει περάσει από τη Βουλή επομένως το παρακάτω
κατάφερε για δύο χρόνια να μην έχει καμιά εσωτερική διαταραχή στο κόμμα του γιατί εξάλλου μέχρι το 2019 ποιος ζει ποιος πεθαίνει :lol:

απλά δεν ισχύει.
Άβαταρ μέλους
By pik.
#367990 Τα μοναδικά μέτρα που ενδιαφέρουν τον κόσμο που ψήφισε ΣΥΡΙΖΑ είναι οι μισθοί και οι συντάξεις. Όλα τα άλλα ίσα ίσα είναι και σανό για το ποπολο ότι τα παίρνουμε από αυτούς που έχουν ακόμα δουλειά ακίνητα και επιχειρήσεις για τον λαό και το λαϊκό κόσμο.

Μια χαρά τα είχε κανονίσει.
Έλα όμως που κανόνιζε χωρίς την φίλη του την Μέρκελ.

Εντάξει τώρα;
Μην σκέφτεσαι σαν το 8% φιλελες αλλά σαν ΣΥΡΙΖΑΙΟΣ

Ναι qsis σας είδα κ όσοι μένετε στην Ελλάδα τι όμορφα πάει η χώρα .Ευτυχώς που είστε κ εσείς κ τα βλέπετε όλα κ προλαβαίνετε το κακό ... :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#367995 δεν έθιξα ούτε έκρινα το γεγονός ότι κατοικείς έξω. καλά κάνεις και ζεις έξω αφού είναι δικαίωμά σου με βάση τις ιστορικές κινήσεις/αποφάσεις των ομοεθνών σου και δεν χρειάστηκε να πας εκεί μέσα σε βάρκα που τη πυροβολούν ως λαθρομετανάστης.


δεν έχω άλλωστε διάθεση να μπω στη κουβέντα οι "μέσα", οι "έξω" οι ολυμπιακοί και οι παναθηναϊκοί

το μόνο που θα κακοχαρακτήριζα σχετικά με όσα έχει γράψει είναι ο πόθος σου να σκοτωνόμαστε για ένα κομμάτι κρέας, το οποίο αν μη τι άλλο δείχνει μικροψυχία στα δικά μου μάτια.
έχει και ο πατέρας μου μια θεια του στην αμερική που κάθε λίγο και λιγάκι παίρνει τηλέφωνο να δει αν γίναμε συρία με αυτά που ακούει, αλλά αυτή πες τη δικαιολογείς είναι και κάπως προχωρημένης ηλικίας.


τέλος για το τι κάνω εγώ προσωπικά στη χώρα που είμαι για τη χώρα μου και τι κάνει η χώρα μου και οι συμπολίτες μου για μένα, άσε με να το ξέρω καλύτερα και να είναι δικό μου πρόβλημα. δε ζήτησα από κανέναν να το μοιραστεί μαζί μου.
Τελευταία επεξεργασία από QsisVTS και 23 Φεβ 2017, 18:00, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#367996 Απο το Eurogroup έγινε σαφές πως τα μέτρα θα ψηφισθούν τώρα, αλλά θα εφαρμοστούν αργότερα, αναλόγως πόσα θα χρειαστούν για να πιαστεί το πλεόνασμα. Άρα, καθόλου δεν γλίτωσε ο Τσίπρας κάτι, ίσα-ίσα, συνεχίζει την κατηφόρα του να κάνει αντίθετα από αυτά που υπόσχεται-λέει.
Γι αυτό και υπάρχει ήδη η φαγωμάρα στην κοινοβουλευτική του ομάδα, γιατί κάποιοι δεν καταπίνουν εύκολα το γεγονός πως πρέπει να ψηφίσουν μείωση του αφορολογήτου για να κερδίσουν... μείωση εταιρικών φόρων.
http://www.capital.gr/politiki/3193321/ ... se-kammeno
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#367997 γιατί θα μειωθεί ο εταιρικός φόρος; :hmmm: ας γινόταν τουλάχιστον αυτό.. να πούμε ότι κάτι έγινε
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#367999 Συνήθως δε βγαίνει κάτι θετικό όταν παίρνουμε τις συζητήσεις μας προσωπικά...
Ούτε όταν εμπλεκόμαστε ούτε όταν απλώς παρακολουθούμε...