Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By otso
#367694
georgetz έγραψε:
otso έγραψε:στις αγγελιες εβαλα την εξης αγγελια οτι ζηταω
Φτιαχνω ενα κατεβαστηρι για τα παιδια , και μου λειπουν μνημες 184-pin 2.5v DDR 400 SDRAM DIMMs του 1 GB

και μια καρτα γραφικων PCI Express x 16

με τις καρτες γραφικων τι παιζει; η μητρικη ειναι η Intel Desktop Board D915GAV http://downloadmirror.intel.com/15197/e ... odspec.pdf εχει ενσωματωμενα γραφικα , λεπτομερειες στην σελιδα 26 του λινκ.

επειδη δεν βλεπω να χαριζει κανεις τιποτα εδω μεσα τουλαχιστον θα ειχε καποιος την καλωσυνη να μου πει τι καρτα να κοιταξω που να ειναι καλυτερη απο την ενσωματωμενη και μεχρι που να φτανει; δηλ να μην ξεπερναει την μητρικη , μην πληρωσουμε και δεν υποστηριζεται απο την μητρικη .

Βασικα η ιδεα ειναι να κατασκευασουν μονα τους ενα κομπιουτερ με παλια εξαρτηματα , να το δουν να δουλευει , να τους χρησιμευει σε κατι και να εξερευνησουν περισσοτερο.
ευχαριστω.


Ακόμα και PCI Express 3.0 προδιαγραφή να είναι η κάρτα, είναι συμβατή με μητρική PCI-E 1.0 , με μειωμένη φυσικά απόδοση.
Για το bottleneck που αναφέρεσαι, είναι αλήθεια οτι ακόμα και με κάρτα 5ετίας ο P4 θα ζοριστεί να την υποστηρίξει οπότε μην ψάχνεις για optimum συνδυασμό αλλά τι συμφέρει τι τσέπη σου και το βασικότερο για μένα, τι τροφοδοτικό έχεις σε συνδυασμό με τις απαιτήσεις της προς αγορά κάρτας.

Πας πολλά χρόνια πίσω, ίσως μια 930 ΜΧ απο εκείνες τις μέρες με 300W κατανάλωση, να είναι αυτό που ψάχνεις.

Ρεαλιστικά , μάλλον και με μια εύκολα διαθέσιμη GT 730 μτχ που επίσης θέλει 300W , θα είσαι εντάξει.

Επίσης, με κάνα 100άρι , μπορεί και λιγότερο, λογικά τσιμπάς Core 2 Quad σύστημα μαζί με κάρτα γραφικών.


Βασικα georgetz ευχαριστω που ασχοληθηκες . Το νοημα ολο ειναι , απο hardware που εχουμε στο παταρι να φτιαξουν τα παιδια ενα desktop pc χωρις να ξοδεψουμε μια , μας λείπουν 3 μνημες χιλιαρες και μια καρτα γραφικων . τις μνημες μπορω ευκολα να τις παρω απο ebay με 9ε (το θεμα μας ειναι ομως να μην ξοδεψουμε χρηματα ) . Με την καρτα γραφικων τωρα , θα ηθελα κατι καλυτερο απο αυτη που εχει ενσωματωμενη . Σαυτο ομως το κομματι δεν τα παω καλα . Αν ηθελες να βοηθησεις τι να ψαξω . Αυτες που εβαλες ειναι μαλλον αν καταλαβα καλα συνχρονες και πανακριβες , εγω θα ηθελα κατι καλυτερο απο την ενσωματωμενη , που να την σηκωνει , αλλα αν δεν μας δωσει κανεις νατην παρουμε πολυ φτηνα μεταχειρισμενη . Αν λοιπον μπορεις βοηθα γιατι εγω δεν τα παω καλα με τις καρτες γραφικων , γιατι καποια ειναι καλυτερη απο αλλη εκτος ισως απο τα ΜΒ η GB που εχει καθε μια .
Άβαταρ μέλους
By gakost
#367826
Asimov έγραψε:Ναι του είπα (αυτό που μου έγραψες) και μου απάντησε ότι συμφωνεί. Το θέμα τώρα είναι να το εγκρίνει ο "μεγάλος".


Ωραία επιλογή, δεν ξέρω το μέγεθος της εταιρίας αλλά είναι σοβαρή λύση. Το "πρόβλημα" στα synology ειναι ότι από όσο ξέρω δεν μπορείς να αγοράσεις συμβόλαιο υποστήριξης και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο που πχ σε Dell μπορείς να το κάνεις με σοβαρό κόστος βεβαίως και ξέρω πως αντιμετωπίζεται ο εξοπλισμός πληροφορικής από διευθυντές και μανατζαρέους σε sw/hw = κάτι που δεν καταλαβαίνουν άρα δεν μας ενδιαφέρει να δώσουμε φράγκο.

Μεγειές :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#367837
MIXOStsi έγραψε:Τρίλλημα

PC γραφείου για απλή χρήση, browsing, office και τέτοια... φθηνό σχετικά.

Τέτοιο και τα ρέστα πατατάκια...
http://www.e-lenovo.gr/index.php?route= ... uct_id=417

Τέτοιο που matchάρει το πιο φθηνό desktop που γίνεται και τα ρέστα λιγότερα πατατάκια...
http://www.e-lenovo.gr/index.php?route= ... uct_id=869

Ή το πιο φθηνό desktop... που imho δεν βλέπω τη χρησιμότητα ολόκληρου desktop σε αυτό το σενάριο...
Εικόνα

Τείνω προς τη 2η επιλογή. :hmmm:

Μεταξύ αυτών, σίγουρα την δεύτερη επιλογή.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#367872
otso έγραψε:
georgetz έγραψε:
otso έγραψε:στις αγγελιες εβαλα την εξης αγγελια οτι ζηταω
Φτιαχνω ενα κατεβαστηρι για τα παιδια , και μου λειπουν μνημες 184-pin 2.5v DDR 400 SDRAM DIMMs του 1 GB

και μια καρτα γραφικων PCI Express x 16

με τις καρτες γραφικων τι παιζει; η μητρικη ειναι η Intel Desktop Board D915GAV http://downloadmirror.intel.com/15197/e ... odspec.pdf εχει ενσωματωμενα γραφικα , λεπτομερειες στην σελιδα 26 του λινκ.

επειδη δεν βλεπω να χαριζει κανεις τιποτα εδω μεσα τουλαχιστον θα ειχε καποιος την καλωσυνη να μου πει τι καρτα να κοιταξω που να ειναι καλυτερη απο την ενσωματωμενη και μεχρι που να φτανει; δηλ να μην ξεπερναει την μητρικη , μην πληρωσουμε και δεν υποστηριζεται απο την μητρικη .

Βασικα η ιδεα ειναι να κατασκευασουν μονα τους ενα κομπιουτερ με παλια εξαρτηματα , να το δουν να δουλευει , να τους χρησιμευει σε κατι και να εξερευνησουν περισσοτερο.
ευχαριστω.


Ακόμα και PCI Express 3.0 προδιαγραφή να είναι η κάρτα, είναι συμβατή με μητρική PCI-E 1.0 , με μειωμένη φυσικά απόδοση.
Για το bottleneck που αναφέρεσαι, είναι αλήθεια οτι ακόμα και με κάρτα 5ετίας ο P4 θα ζοριστεί να την υποστηρίξει οπότε μην ψάχνεις για optimum συνδυασμό αλλά τι συμφέρει τι τσέπη σου και το βασικότερο για μένα, τι τροφοδοτικό έχεις σε συνδυασμό με τις απαιτήσεις της προς αγορά κάρτας.

Πας πολλά χρόνια πίσω, ίσως μια 930 ΜΧ απο εκείνες τις μέρες με 300W κατανάλωση, να είναι αυτό που ψάχνεις.

Ρεαλιστικά , μάλλον και με μια εύκολα διαθέσιμη GT 730 μτχ που επίσης θέλει 300W , θα είσαι εντάξει.

Επίσης, με κάνα 100άρι , μπορεί και λιγότερο, λογικά τσιμπάς Core 2 Quad σύστημα μαζί με κάρτα γραφικών.


Βασικα georgetz ευχαριστω που ασχοληθηκες . Το νοημα ολο ειναι , απο hardware που εχουμε στο παταρι να φτιαξουν τα παιδια ενα desktop pc χωρις να ξοδεψουμε μια , μας λείπουν 3 μνημες χιλιαρες και μια καρτα γραφικων . τις μνημες μπορω ευκολα να τις παρω απο ebay με 9ε (το θεμα μας ειναι ομως να μην ξοδεψουμε χρηματα ) . Με την καρτα γραφικων τωρα , θα ηθελα κατι καλυτερο απο αυτη που εχει ενσωματωμενη . Σαυτο ομως το κομματι δεν τα παω καλα . Αν ηθελες να βοηθησεις τι να ψαξω . Αυτες που εβαλες ειναι μαλλον αν καταλαβα καλα συνχρονες και πανακριβες , εγω θα ηθελα κατι καλυτερο απο την ενσωματωμενη , που να την σηκωνει , αλλα αν δεν μας δωσει κανεις νατην παρουμε πολυ φτηνα μεταχειρισμενη . Αν λοιπον μπορεις βοηθα γιατι εγω δεν τα παω καλα με τις καρτες γραφικων , γιατι καποια ειναι καλυτερη απο αλλη εκτος ισως απο τα ΜΒ η GB που εχει καθε μια .


Όλα τα λεφτά (κυριολεκτικά και μεταφορικά ) τι θα βρεις στις αγγελίες. Όπως είπαν και τα παιδιά σε insomnia.gr και thelab.gr , θα βρεις μπόλικες αγγελίες για μνήμες , επεξεργαστές κτλπ.
Κοίτα να έχει καλές αξιολογήσεις ο πωλητής και κατα πάσα πιθανότητα , όλα θα πάνε καλά με ελάχιστα χρήματα.

Σου ανέφερα μερικά μοντέλα πριν, κάρτας γραφικώνΕ , αναζήτησε τα. Άλλα 2 παραδείγματα

http://www.insomnia.gr/classifieds/hard ... c-cooling/

ΑΛΛΑ

δεδομένου οτι θες και λίγη extra μνήμη, το τροφοδοτικό σου παίζεται αν ακολουθεί + κάρτα γραφικών = πακετάκι καμιά 50άρα σχεδόν , σκέφτομαι οτι δεν αξίζει και μάλλον να πάρεις μτχ ένα ολόκληρο με λεφτά που θα μαζευτούν σταδιακά.

παράδειγμα :
http://www.insomnia.gr/classifieds/hard ... %BF%CE%BA/

Βεβαια , το μτχ εισάγει ένα Χ ρίσκο. Στην πραγματικότητα , και το σύστημα που έχεις τώρα έχει ένα Υ ρίσκο, λόγω παλαιότητας.

Ζύγισε τα και συνεχίζεις. :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#367876 Στρίμαρε κανείς με chromecast από το datemule? Εγώ μια χαρά μέχρι πρότινος και χθες που πήγα πάλι γιοκ.
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#367880
Dimitris_P έγραψε:Στρίμαρε κανείς με chromecast από το datemule? Εγώ μια χαρά μέχρι πρότινος και χθες που πήγα πάλι γιοκ.

Μιας κι έχεις chromecast, μια σχετική ερώτηση:

Γίνεται να στείλεις την εικόνα μόνο στην TV και να κρατήσεις τον ήχο στα ακουστικά του pc ή του κινητού με δαύτο;
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#367926
Anonymous Founder έγραψε:
MIXOStsi έγραψε:Τρίλλημα

PC γραφείου για απλή χρήση, browsing, office και τέτοια... φθηνό σχετικά.

Τέτοιο και τα ρέστα πατατάκια...
http://www.e-lenovo.gr/index.php?route= ... uct_id=417

Τέτοιο που matchάρει το πιο φθηνό desktop που γίνεται και τα ρέστα λιγότερα πατατάκια...
http://www.e-lenovo.gr/index.php?route= ... uct_id=869

Ή το πιο φθηνό desktop... που imho δεν βλέπω τη χρησιμότητα ολόκληρου desktop σε αυτό το σενάριο...
Εικόνα

Τείνω προς τη 2η επιλογή. :hmmm:

Μεταξύ αυτών, σίγουρα την δεύτερη επιλογή.


Προσωπικά πάντως σίγουρα θα προτιμούσα desktop, λόγω αναβαθμισιμότητας και οθονάρας.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#368002 Τελίκά πήρα αυτο σήμερα.Ε'ιχε προσφορά δώρο το ΦΠΑ σε laptop πάνω απο 500 euro.
http://www.kotsovolos.gr/site/computing ... 15-ay102nv
Mου εκαναν ακόμα λίγο έκπτωση και πήγε στα 510,με W10.
Αν ψαχνει κάποιος ας περάσει μια βόλτα.Τωρα δε ξέρω πώς ήταν οι τιμές πριν αλλα οκ...
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#368008 Eυχαριστώ.Βασικά βιαζόμουν λίγο γιατι εχω 5 ομιλίες το επόμενο δίμηνο... :lol:
Καρτα γραφικών έχει αυτη :AMD Radeon R5 M430.Πόση RAm εχει γιατι μου γράφει 4 GB :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#368014
kostis20 έγραψε:Eυχαριστώ.Βασικά βιαζόμουν λίγο γιατι εχω 5 ομιλίες το επόμενο δίμηνο... :lol:
Καρτα γραφικών έχει αυτη :AMD Radeon R5 M430.Πόση RAm εχει γιατι μου γράφει 4 GB :dizzy:

Έχει 6 GB για το μηχάνημα και άλλα 4GB η κάρτα γραφικών. Μια χαρά είσαι από μνήμη.