Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By corsair
#294007
Red Garland έγραψε:Ερωτησούλα,
στην Aegean για εισιτήρια Go-light που προβλέπουν μόνο (1)μια carry-on για την καμπίνα του αεροσκάφους, μπορεί κανείς
να έχει επιπλέον και 1 backpack;
(δεν αναφέρει στο siteόπως κάνουν οι άλλες εταιρίες, οπότε για αυτό ρωτάω εμπειρικά τι ξέρετε)



νομιζω οτι πιο καθαρά δεν θα μπορουσε να το λεει. Επιτρέπεται να έχεις ΜΙΑ χειραποσκευη. ΜΙΑ! Θες να το πεις backpack, θες να το πεις carry-on... οπως θες πες το. Το αν δειχνουν ανοχη σε καταστάσεις, ειναι αλλη ιστορία. Πάντως εχω δει και αυτους που ειχανε ΜΙΑ χειραποσκευη, να φευγουνε κάτω με τις υπολοιπες αποσκευες γιατι δεν ειχανε καμια σχέση με το οριζόμενο μεγεθος και γιατι η πτηση ηταν full οποτε δεν προκειται να χωρουσαν οι αποσκευες των αλλων που ηταν εντος προδιαγραφων και ποσοτητας.

Σε τσαντάκι, οπως τα γυναικεια... η αναλογου μεγεθους τα επιτρεπουν. Για backpack φροντισε οντως να μην ειναι φουσκωμενο γιατι θα στο στειλουνε.
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#294066 φετος δεν θα εχουμε pre show στο φαληρο? δεν βλεπω τιποτα για αυτο το θεμα
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#294074 FYI
AEGEAN-->
Εκτός από τη χειραποσκευή σας, μπορείτε να μεταφέρετε μία τσάντα φορητού υπολογιστή ή μία τσάντα χειρός, εφόσον και οι δύο μαζί δεν ξεπερνούν τα 8 κιλά. Προτεινουμε η extra τσαντα να μην ειναι backpack καθώς μπορεί να χρεωθει ως αποσκευή."
(link)

το πιο επίσημο που βρήκα. Οπότε παίρνω μία ώμου και τελειώνει η υπόθεση. :s_yes
Άβαταρ μέλους
By gianik
#294081 Με την Aegean (από Ελ Βε) δεν είχα ποτέ πρόβλημα με την backbug , από το αεροδρόμιο του εξωτερικού φαντάζομαι επίσης δεν θα έχεις. Στο κάτω κάτω μην την πολυδείχνεις την τσάντα στο check in... :lol:
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#294084 Ποιο checkin? Εφόσον δεν έχει αποσκευη για checkin δε χρειάζεται να πάει στο counter.

Κάνεις online checkin, κατεβάζεις το boarding pass στο κινητό (ή όταν πας στο αεροδρόμιο παίρνεις το boarding pass από τς μηχανήματα εκτυπωμενο) και πας κατευθείαν στο gate με το backpack σου κύριος.

Αυτή τη στιγμή που μιλάμε έτσι ταξιδεύω και δε μου είπε κανείς τίποτα.

< >
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#294089 Στην Aegean γίνεται συστηματική καταστρατήγηση κάθε κανόνα χειραποσκευής με αποτέλεσμα να περιμένω τη στιγμή που θα έρθει κάποιος με κότες και θα ζητήσει από την αεροσυνοδό να τις βολέψει κάπου.

Σχεδόν σε κάθε πτήση πριν την επιβίβαση παρακαλούν κόσμο να παραδώσει "χειραποσκευές" τζάμπα αλλά τα ζούδια για να μην περιμένουν 5' όταν φτάσουν φορτώνονται όλη την προίκα και προχωράνε.

Στη Lufthansa όμως -μου είπε συνάδελφος που την πάτησε- είναι τυπικοί και δεν κωλώνουν να σε χρεώσουν επιτόπου.
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#294090 Ναι, η lufthansa στο gate είναι τυπική αλλά ποτέ δε μου έχουν πει κάτι ούτε αυτοί. Βέβαια εκεί παίζει λόγο το γεγονός ότι είμαι gold.

Στην Aegean δε λένε τίποτα σε κανέναν.

< >
Άβαταρ μέλους
By gianik
#294091 Νικολα νομιζα οτι ειχε κ αποσκευη για παραδοση ο garland.. :oops:


Εντυπωσεις απο Iberia κανεις;
Άβαταρ μέλους
By Chris
#294092 Παντου το ιδιο γινεται. Το web check in φταιει, φτανεις στο gate χωρις να ελεγξει κανεις τι κουβαλας, εκει συναντας μονο αεροσυνοδους, οποτε τι να κανουν κι αυτες, να σε στειλουν πισω? Τα φορτωνουν οπως οπως. Προσωπικα, δεν μπορω και τις ουρες, οποτε επιβιβαζομαι τελευταιος των τελευταιων, αφου σχεδον αδειασει και η φυσουνα και δε βρισκω ποτε ντουλαπι για την τσαντα μου. 2 μπορουν να συμβουν τοτε, ειτε την δινω στην αεροσυνοδο και ψαχνει αυτη για μενα (20 σειρες μακρια, αλλα εχω βγαλει ηδη απο μεσα τα χρειαζουμενα), ειτε μου λενε να την βαλω κατω απο το μπροστινο καθισμα. Τις μισες φορες βεβαια εχω τουλαχιστον ενα αδειο καθισμα διπλα μου, οποτε λυνεται ακομα ευκολοτερα, η τσαντα διπλα μου για μαξιλαρι. Απο Μοναχο για Αμστερνταμ τις προαλλες με ΚΛΜ, μια μπηκε με 2 ΜΕΓΑΛΑ σακβουαγιαζ ως χειραποσκευες, κανενα προβλημα :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#294094
gianik έγραψε:Νικολα νομιζα οτι ειχε κ αποσκευη για παραδοση ο garland.. :oops:


Εντυπωσεις απο Iberia κανεις;


Α οκ, είχε γράψει go flex πριν. :)

Έχω πετάξει μια φορά με Iberia για Τενερίφη μέσω Βαρκελώνης.

Πολύ στριμωγμενος.

Θα σου συνιστούσα να την αποφύγεις.

< >
Άβαταρ μέλους
By gianik
#294095 :(
Ειναι αργα πλεον...,


@Chris
Στo gate μου εχει τυχει 2-3 φορες να ελεγχουν τις τσαντες για διαστασεις , βαρος κ.λ.π. Νομιζω ειναι σε τι υπαλληλο θα πεσεις....
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#294100 Βολεύει για νότια Αμερική η Iberia. Αλλα γενικά ειναι προς αποφυγήν. Και για εσωτερικές στην Ισπανία.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#294105 Εκλεισα για Αθηνα -Βαρκελωνη μια μερα που βρηκα καλη τιμη... :oops:
Ποσο χειροτερη μπορει να ειναι απο την Easy jet ή την Ryanair; :)
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#294107
gianik έγραψε:Εκλεισα για Αθηνα -Βαρκελωνη μια μερα που βρηκα καλη τιμη... :oops:
Ποσο χειροτερη μπορει να ειναι απο την Easy jet ή την Ryanair; :)

σου εχει τυχει ποτε πληρωμα "i dont give a single fuck"? οσες φορες την εχω παρει για νοτια ευρωπη παντα εχω πεσει σε πολυ οτι να ναι πληρωματα κατι για το οποιο δεν μπορω να πω για την υπολοιπη ευρωπη
Άβαταρ μέλους
By gianik
#294115 Ας ειναι μονο το πληρωμα τουλαχιστον... :oops: