Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By g47
#267562
g47 έγραψε:Το θεμα ειναι οτι δε γνωριζω ποιος φταιει. :x
Και θα ηθελα μια λιγοτερο χρονοβορα λυση.
Τους ζητησα ενα "ακυρωτικο" που μου ανεφεραν στην τραπεζα οτι θα επρεπε να μου εχουν δωσει (οσες φορες εχω χρησιμοποιησει καρτα για κρατηση και διαφορετικο τροπο πληρωμης μετα, δεν μου εχουν δωσει κατι τετοιο) και θα με καλεσουν παλι απο το ξενοδοχειο.
Αμφιβαλω οτι θα γινει κατι.


edit: Εστειλαν το ακυρωτικο στη τραπεζα με ολα τα στοιχεια της καρτας και ξαναπεριμενω. :x



Autoquote γιατι η τραπεζα δεν μπορουσε να επιβεβαιωσει την αποδοχη του ακυρωτικου απο το ξενοδοχειο.
Εστειλα mail στο ξενοδοχειο για αυτο και οτι πλεον "πρεπει να ασχοληθω περαιτερω" με το θεμα.
Σε μιση ωρα μετα το mail τα χρηματα ηταν στο λογαριασμο μου, 15 μερες αφου εφυγα απο αυτο.
Αρα ηταν 100% στο χερι τους και ηθελημενα δεν τα ειχαν αποδεσμευσει.
Προφανως περιμεναν το αν και ποτε θα ασχοληθω.
Το ξενοδοχειο ειναι το Grand Hotel Palace Θεσ/νικης.


edit: Επιβεβαιωσα την αποστολη του ακυρωτικου χθες. Δεν το ειχαν κανει απο τοτε που εφυγα (28/5).
Τελευταία επεξεργασία από g47 και 14 Ιουν 2016, 13:44, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By g47
#267563
DAP έγραψε:Οχι,οχι, η ανηψια μου απλως ηθελε να μετατρεψει ενα 500ρικο σε λιρες.....Εχοντας μεινει με ενα πενταλιρο καταλαβαινετε τι γολγοθα τραβηξε....Στο τελος αναγκαστηκε να παει σε μαυραγοριτη.....
Σημερα θα ενεργοποιητο ο λογαριασμος της και πιστευω να τελειωσε η αγωνια της........


Γιατι μαυραγοριτη?
Τα συναλλαγματαδικα δεν το δεχονταν επισης?
Πρεπει να το δεχονται εκτος αν κατι αλλαξε δραστικα γιατι την προηγουμενη εβδομαδα αλλαξα σεβαστο ποσο σε exchange office.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#267810
drdino έγραψε:Δεν νομίζω, ακόμα θεωρείται legal tender και πρέπει να το δέχονται, ειδικά στις τράπεζες. Μήπως τσίνησαν σε κατάθεση μεγάλου ποσού με 500ευρα;


legal tender είναι στην €-ζώνη, όχι στο Μάντσεστερ. :iconcool:

Έχει αναφερθεί ξανά το θέμα στο φόρουμ, γενικώς το 500άρικο οδεύει προς απόσυρση μελλοντικά γιατί τελικά μόνο έμποροι ναρκωτικών και ο Θέμος το χρησιμοποιούν.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#268352
g47 έγραψε:.
Εστειλα mail στο ξενοδοχειο για αυτο και οτι πλεον "πρεπει να ασχοληθω περαιτερω" με το θεμα.
Σε μιση ωρα μετα το mail τα χρηματα ηταν στο λογαριασμο μου, 15 μερες αφου εφυγα απο αυτο.
......
edit: Επιβεβαιωσα την αποστολη του ακυρωτικου χθες. Δεν το ειχαν κανει απο τοτε που εφυγα (28/5).

Eλληνική Επιχειρηματικότητα => Τιμιότης, ταχύτης, άμεσος εξυπηρέτησις! :roll:


Σχετικό -Ασχετο:
Σε διεθνή φιλανθρωπικό όμιλο που είμαι απο την προηγούμενη χρονιά ταμίας και παρά τις 4-5 "οχλήσεις" μου στο μεσοδιάστημα , απ τον Μάρτιο κι ακόμα περιμένω απο μέλος το οποίο εμπορεύεται Η/Υ κλπ, να μου κόψει τιμολόγιο για την αγορά υλικού που δόθηκε ως δωρεά σε σχολείο στην Κένυα.
Ποσό : < 400€ .
Και ο όμιλος απαρτίζεται απο μέλη, διόλου ..... "τυχαία" και (θεωρητικά*) προσωπικά ανήκω στους πλέον "παρακατιανούς". :oops:

* ... καθόσον στην 6ετή παρουσία μου, συνεχώς διαπιστώνω ότι ο αέρας ο κοπανιστός πάει σύννεφο, με πουλμούρ ανευ αντικρύσματος! :s_biggrin
Το πόσοι "ευυπόληπτοι" μας περιστοιχίζουν και κυρίως, με οικονομική επιφάνεια στην ουσία "φανταστική" ή ακόμα και "φεσωμένη", δεν μπορείτε κάν να φανταστείτε.
Και προχωρώντας ακάθεκτη η κρίση, το "ξεβράκωμα" ειναι συνεχές και .... αδιάκοπο!
Και παρ΄όλα αυτά, το "στυλάκι" διατηρείται ...."ακάθεκτο"!!! :lol:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#268397 Χθεσινό μήνυμα στο e-banking της Πειραιώς:
"​Σας ενημερώνουμε πως η αποστολή χρημάτων στο εξωτερικό, έως το ύψος του ορίου των €1.000, δεν είναι δυνατή μέχρι και την 30/6/2016. Εξαιρούνται οι περιπτώσεις για τις οποίες προηγουμένως έχει εισαχθεί τουλάχιστον ισόποσο κεφάλαιο από την αλλοδαπή."
:hmmm:
Άβαταρ μέλους
By pierce21
#270505 Refund στην revolut , πόσες μέρες κάνει να μπεί; Έκανα μια αγορά μέσω paypal, την ακύρωσα, έγινε το refund στο paypal, αλλά εδώ και 11 μέρες δεν έχει μπεί τίποτα στην revolut! :hmmm:

Τους έστειλα στο chat, αλλά φαντάζομαι από αύριο θα έχω απάντηση.
Άβαταρ μέλους
By pierce21
#270986
mjacob έγραψε:Γενικά, αρκετά γρήγορα :hmmm:


''we apologise for the delay. We are experiencing a very high volume of activity at the moment and we are trying to attend to your case as soon as possible"


Το "very high volume of activity at the moment" , δεν αντιλήφθηκα αν αφορά το support ή τη revolut ως σύνολο.
Anyway, η απάντηση ήρθε 22:30 GMT . 22:32 GMT τα είχαν βάλει πίσω.
Άβαταρ μέλους
By Govus
#278694
Scotch έγραψε:Χθεσινό μήνυμα στο e-banking της Πειραιώς:
"​Σας ενημερώνουμε πως η αποστολή χρημάτων στο εξωτερικό, έως το ύψος του ορίου των €1.000, δεν είναι δυνατή μέχρι και την 30/6/2016. Εξαιρούνται οι περιπτώσεις για τις οποίες προηγουμένως έχει εισαχθεί τουλάχιστον ισόποσο κεφάλαιο από την αλλοδαπή."
:hmmm:


(με αφορμή αυτό)

Άλλαξε τελικά κάτι από 01/07;
Επίσης, μπορεί να στείλει ιδιώτης σε ιδιώτη εξωτερικού (UK) χρήματα μέσω e-banking :hmmm: ;
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#283367 ΠΩΣ ΕΠΑΝΕΝΕΡΓΟΠΟΙΟΥΜΕ ΤΟ app Alpha Safe Access ΤΗΣ ALPHA (αν για κάποιο λόγο αλλάξουμε συσκευή ή κάνουμε reset)


Image

Image

Θα μας βγάλει μια σελίδα στην οποία στο τέλος θα εμφανιστεί ένας κωδικός ενεργοποίησης, τον οποίο και σημειώνουμε γιατί θα τον χρειαστούμε.

Στην πρώτη εργάσιμη ημέρα θα μας πάρει η τράπεζα τηλέφωνο για να δώσει έγκριση στο αίτημα.
Μετά το τηλεφώνημα μπορούμε να πάμε πάλι στο ίδιο σημείο στο site και να κάνουμε τη διαδικασία ενεργοποίησης.

Ο πρώτος κωδικός είναι ο κωδικός ενεργοποίησης, από κάτω γράφουμε το Device ID που εμφανίζεται στο κάτω μέρος της app στο τηλέφωνο,
και ακριβώς από κάτω πληκτρολογούμε τον πρώτο κωδικό που παρήγαγε το app, περιμένουμε να αλλάξει και γράφουμε τον δεύτερο από κάτω.

Τέλος. :yahoo:

Σημείωση: Η επανενεργοποίηση του app είναι δωρεάν.
Άβαταρ μέλους
By King Alexander
#283403 Ποιά η γνώμη σας για κάτι τέτοιο, για μικρο-επένδυση μακροχρόνια;
https://www.eurobank.gr/online/home/viewServices.aspx?id=411&mid=961&lang=gr

Στη σημερινή συγκυρία, μου είναι δύσκολο να ξανα-εμπιστευθώ τις τράπεζες, και είμαι καχύποπτος στο άμεσο μέλλον μήπως γίνει κούρεμα μετά την ψήφιση του bail-in(δεν νομίζω να τελειώσαμε με τις αναχρηματοδοτήσεις και τα χ/ψ/ω επόμενα μνημόνια).
Άβαταρ μέλους
By Serf
#292183 Έχει κάποιος άποψη για το πως γίνεται η είσπραξη εργοσήμου εν μέσω capital controls; Υπό κανονικές συνθήκες ο εργαζόμενος είτε εισπράττει μετρητά είτε σε τραπεζικό λογαριασμό. Η είσπραξη μετρητών ισχύει αυτή τη στιγμή;
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#292187
King Alexander έγραψε:Ποιά η γνώμη σας για κάτι τέτοιο, για μικρο-επένδυση μακροχρόνια;
https://www.eurobank.gr/online/home/viewServices.aspx?id=411&mid=961&lang=gr

Στη σημερινή συγκυρία, μου είναι δύσκολο να ξανα-εμπιστευθώ τις τράπεζες, και είμαι καχύποπτος στο άμεσο μέλλον μήπως γίνει κούρεμα μετά την ψήφιση του bail-in(δεν νομίζω να τελειώσαμε με τις αναχρηματοδοτήσεις και τα χ/ψ/ω επόμενα μνημόνια).


Tον Οκτώβρη ξεκινάει η 2η αξιολόγηση που δεν ξέρουμε που θα οδηγήσει, πάντως εδώ και καιρό όλο και σιγοψηθηρίζουν με μικρά γράμματα στα ΜΜΕ για κούρεμα των καταθέσεων, όπως είπες μας τελείωσε η εμπιστοσύνη στις τράπεζες.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#292866 Με είχε απασχολήσει αν έχει αλλάξει τίποτα με το ποσό που τραβάμε ανά εβδομάδα. Ρώτησα λοιπόν μια υπάλληλο και μου είπε ότι κανονικά είναι 420 αλλά το δικό τους δίνει μέχρι 600 την εβδομάδα και όντως διαπίστωσα ότι έτσι είναι.