Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By edmond
#346317 Εκτός κι αν έχεις δικά σου ξύλα. Αλλά αν βάλεις και τον κόπο μέσα... :rant:
Ώρες ώρες μπαίνοντας στο σπίτι του χωριού, αναπολώ εκείνο το κουμπάκι που βάζει μπρος τον καυστήρα πετρελαίου. Τεαπα.

Ένα ενεργειακό τζάκι τι απόδοση πιάνει και ποιό το κόστος του; Να σεταριστεί σε ήδη υπάρχον ανοιχτό εννοώ. Να υποθέσω πως πέραν της κασετίνας, ρόλο παίζουν και τα μέτρα τρεξίματος στα μέσα δωμάτια;
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#346320 Τι εννοείς μέτρα τρεξίματος;
Ανάλογα τους χώρους που θες να ζεστάνεις δεν είναι απαραίτητο να φτιάξεις και δίκτυο διανομής θερμού αέρα....μπορεί να ζεστάνει αρκετά μεγάλο χώρο και και με την ακτινοβολία μόνο.
Κόστος ανάλογα το μέγεθος, την ισχύ, την ποιότητα κλπ.......πέρυσι που το συζητούσα με εκλεκτό μέλος του φόρουμ, προέκυψε ότι με 1.500 € κάνεις άψογη δουλειά.
Άβαταρ μέλους
By fokion
#346328
edmond έγραψε:Εκτός κι αν έχεις δικά σου ξύλα. Αλλά αν βάλεις και τον κόπο μέσα... :rant:
Ώρες ώρες μπαίνοντας στο σπίτι του χωριού, αναπολώ εκείνο το κουμπάκι που βάζει μπρος τον καυστήρα πετρελαίου. Τεαπα.

Ένα ενεργειακό τζάκι τι απόδοση πιάνει και ποιό το κόστος του; Να σεταριστεί σε ήδη υπάρχον ανοιχτό εννοώ. Να υποθέσω πως πέραν της κασετίνας, ρόλο παίζουν και τα μέτρα τρεξίματος στα μέσα δωμάτια;


Το οτι δε τα πληρωνεις δε σημαινει οτι δεν ειναι σπαταλη :) :)
Κι εγω κουμπακι παταω - του πελλετ.

Χοντρικά υπολογιζε στο 80 λιγο πανω λιγο κατω.. Εξ ου και η σπαταλη.

Εξαρταται τι θες να κανεις. Η κασιτινα ειναι ημιμετρο αλλα αν μιλαμε για το εξοχικό καλο ειναι.
Προσωπικά αν εμπαινα στο κοπο θα πηγαινα σε φυσικής ροης με κατασκευη εξ αρχης του θεματος.
το μεγαλυτερο κοστος παντως ειναι η καμιναδα που θελει κι οχι το ιδιο το τζακι αυτο καθαυτο.

Και αν πιανουν και τα χερια σου με γυψοσανιδες?? που λεει ο λογος μηδεν κοστος....

Σιγουρα παντως θελει μελετη η συγκεκριμενη εφαρμογή, γιατι ΚΑΝΕΝΑ σπιτι δε ειναι ιδιο με το αλλο ΚΑΙ βεβαιος οι αναγκες της καθε οικογενειας.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#346331 Έτσι όπως είναι διαρυθμισμένο το σπίτι, το τζάκι ζεσταίνει το main roon (σαλονοτραπεζαριοκουζίνα) περί των 35 τμ. Ανοίγοντας μια πόρτα προχωράς σε εναν διάδρομο 5 μέτρων όπου αριστερά δεξιά έχει 3 bedrooms και το μπάνιο. Αυτά ζεσταίνονται με μια μικρή ξυλόσομπα που βρίσκεται στο τέρμα του διαδρόμου και αποδίδει αρκετά ικανοποιητικά θα έλεγα, με ανοιχτές πόρτες βέβαια.
Το άνω 35άρι αρκείται με το τζάκι, του οποίου η ισχύς με την καμία δεν περνάει την πόρτα για να πάει στα μέσα δωμάτια. Κυκλοφορείς με πουλόβερ βέβαια μην φανταστείς, αλλά και ο σκοπός δεν είναι να είσαι με φανελίτσα, όταν απ'έξω παραμονεύουν θερμοκρασίες κοντά και υπο του μηδενός και με άφθονη υγρασία.
Ε λοιπόν λέω για τα μέσα δωμάτια (+μπάνιο φυσικά) ότι λογικά θα χρειαστούν το ζέσταμα του ενεργειακού. Άρα τρέχοντα μέτρα κλπ κλπ. Α και φυσικά ξήλωμα τις σομπίτσας.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#346348
edmond έγραψε:
Ένα ενεργειακό τζάκι τι απόδοση πιάνει και ποιό το κόστος του;


Εγώ έχω αυτό: http://m.caminettimontegrappa.it/ita/ca ... e/light-02

Output 8,4-16,9 kW
Nominal thermal output 13 kW
Efficiency >80%
Consumption 3,63 kg/h

Με 2-3 μεσαία κούτσουρα, πιάνει σε 15' 23-24°C σε χώρο 55τμ.
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#346399 η άποψη της ΠΟΜΙΔΑ περί αυτονόμησης χωρίς αποφάσεις ΓΣ πολυκατοικίας:
https://www.pomida.gr/newspost.php?nid=49
:tomato:
Άβαταρ μέλους
By fokion
#346497 Τρυκιμια σε μια κουταλια νερου......
Κατ' αρχην σε ολες τις πολυκατοικιες που εχουν ενιαιο συστημα θερμανσης (χωρις αυτονομιες εννοω) πρακτικά δεν γινεται....
( μιλαω για ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ αυτονομηση παντα...)
Οταν δε ακουω τα περι αισθητικής της προσοψης.... γινεται ενα τυπου ψευτοδοκαρο δε ξερω και γω τι...

αλλα το τελευταιο που που χτυπησε ηταν το "οποιος εχει λεφτα βαζει".... δηλ αυτο σε τι διαφερει απο το "εγω εχω λεφτα γεμιζω το σπιτι μου με πανελ και πλΕρωνω και το ρευμα"...???
ή βαζω παντου αιρκοντιτιον...???? κατ' ΟΥΣΙΑΝ δεν αυτονομουμαι και παλι?????
Άβαταρ μέλους
By glf
#346516
Pitt έγραψε:@glf, έχεις την δυνατότητα να θερμάνεις το νερό που παίρνεις από τα πάνελ, με άλλο τρόπο (πχ. ρεύμα);
Εγώ στις παγωνιές αν δεν έχει ζεστό νερό ο ηλιακός, τον ζεσταίνω με ρεύμα (νυκτερινό) και δεν παθαίνουν τίποτε ούτε τα πάνελ, ούτε το θερμοσίφωνο.
Το αφήνω έτσι με ζεστό νερό και στο υπόλοιπο κύκλωμα χρησιμοποιώ το ΖΝΧ του καυστήρα αερίου.


Επειδή με... καίει η χαμηλή κατανάλωση, δύσκολα θα βάλω κάτι τέτοιο, το να ζεσταίνω τον ουρανο δλδ.
Κάτι τέτοιο είχα γράψει οτι ήθελα ενα booster για τα κυκλωμα της ενδοδαπεδιας, μονο στο νυχτερινο και μονο στις παγωνιες.

Βασικά επειδή έχω μάθει να αδειάζω και να γεμίζω τα ηλιακά μου, δε το βλέπω και πολύ ιστορία. Έχω και χειροκίνητη αντλία έτοιμη :)
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#346520
glf έγραψε:Επειδή με... καίει η χαμηλή κατανάλωση, δύσκολα θα βάλω κάτι τέτοιο, το να ζεσταίνω τον ουρανο δλδ.
Κάτι τέτοιο είχα γράψει οτι ήθελα ενα booster για τα κυκλωμα της ενδοδαπεδιας, μονο στο νυχτερινο και μονο στις παγωνιες.

Βασικά επειδή έχω μάθει να αδειάζω και να γεμίζω τα ηλιακά μου, δε το βλέπω και πολύ ιστορία. Έχω και χειροκίνητη αντλία έτοιμη :)


Όλους μας καίει η ... κατανάλωση ρεύματος. Όμως για τις μέρες με ακραία θερμοκρασία που συνήθως δεν είναι περισσότερες από τα δάκτυλα του ενός χεριού, δεν τίθεται θέμα κόστους ρεύματος μπροστά στο όφελος να σώσω τον ηλιακό.

Για να καταλάβεις για τι απώλειες μιλάμε, το πρωί με το νυκτερινό ρεύμα η θερμοκρασία του νερού του ηλιακού φτάνει στους 50 βαθμούς και (αν δεν χρησιμοποιήσω το «νυκτερινό» του μεσημεριού) τα μεσάνυχτα η θερμοκρασία πέφτει γύρω στους 30-35 βαθμούς. Το μεγαλύτερο μέρος των "απωλειών" οφείλεται στο ότι ανεβαίνει η θερμοκρασία του υγρού στα πάνελ, αυτό δηλαδή ακριβώς που θέλω να πετύχω για την προστασία τους. Επίσης τις λίγες νύκτες με παγετό αφήνω και μία βρύση να στάζει αργά, για να μη παγώσει η παροχή και η έξοδος του νερού από τον ηλιακό.

Εσύ βέβαια μένεις σε μέρος που έχετε πολύ συχνά παγωνιές και αφού σου είναι εύκολο το άδειασμα, συνέχισέ το έτσι. :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#346551 Είχα ξεχάσει εχθές ανοιχτό το καλοριφέρ. Το πρωί είχε φτάσει θερμοκρασία (18.5) και δεν αναβόσβηνε το led του θερμοστάτη γι'αυτό και δεν το πρόσεξα. Το απόγευμα γυρνώντας το βρήκα ανοιχτό (δούλευε) και με μούτζωσα :vava: :lol:

Επίσης προχθές το είχα ανάψει κατά τις 7 το απόγευμα και ο θερμοστάτης έδειχνε 16.5. Έπιασε τους 18 κατά τις 12 τα μεσάνυχτα και τον έβαλα στους 19 για να δουλεύει τη νύχτα. Το πρωί που σηκώθηκα ήταν 18.5 :(

Έχω την εντύπωση ότι τα σώματα είναι μικρά, ή τι άλλο μπορεί να φταίει; Τα αλουμίνια είναι καλά υποτίθεται, δεν έχω κάτι ανοιχτό πέρα από μια χαραμάδα στο μπάνιο :s_dunno

Στον θερμοστάτη τι ακριβώς κάνει το κουμπί νυχτερινής λειτουργίας; Απλώς ενεργοποιεί πρόγραμμα θερμοκρασίας 18° όπως λέει το manual ;
Αυτόν έχω http://www.olympia-electronics.gr/BAD5493A.el.aspx

Γενικά τι προτείνεται να κάνω ώστε να έχω και ζεστασιά και χαμηλή κατανάλωση πετρελαίου;
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#346558 Το κουμπί νυχτερινή λειτουργίας κάνει αυτό που λες.
Αφού έχεις προγραμματιζόμενο θερμοστάτη, ρύθμισέ τον ώστε να σου κρατάει μια περίπου σταθερή θερμοκρασία όλο το 24ωρο, ελαφρώς μειωμένη κατά τις ώρες που κοιμάσαι ή που απουσιάζεις. Έτσι καις λιγότερο από το να το αφήσεις να πέσει στους 15 και μετά να πρέπει να ανέβεις ξανά στους 20.

Κατά τα λοιπά, μπορεί να φταίνε τα εξής για το πρόβλημά σου:
1) κακή μόνωση κουφωμάτων/τοίχων
2) κακή διαστασιολόγηση καυστήρα/λέβητα/σωμάτων
3) κακές ρυθμίσεις λειτουργίας (π.χ. χαμηλή θερμοκρασία προσαγωγής - πού είναι ρυθμισμένος ο θερμοστάτης νερού του λέβητά σου;)
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#346592
Dimitris_P έγραψε:Είχα ξεχάσει εχθές ανοιχτό το καλοριφέρ. Το πρωί είχε φτάσει θερμοκρασία (18.5) και δεν αναβόσβηνε το led του θερμοστάτη γι'αυτό και δεν το πρόσεξα. Το απόγευμα γυρνώντας το βρήκα ανοιχτό (δούλευε) και με μούτζωσα :vava: :lol:

Επίσης προχθές το είχα ανάψει κατά τις 7 το απόγευμα και ο θερμοστάτης έδειχνε 16.5. Έπιασε τους 18 κατά τις 12 τα μεσάνυχτα και τον έβαλα στους 19 για να δουλεύει τη νύχτα. Το πρωί που σηκώθηκα ήταν 18.5 :(

Έχω την εντύπωση ότι τα σώματα είναι μικρά, ή τι άλλο μπορεί να φταίει; Τα αλουμίνια είναι καλά υποτίθεται, δεν έχω κάτι ανοιχτό πέρα από μια χαραμάδα στο μπάνιο :s_dunno

Στον θερμοστάτη τι ακριβώς κάνει το κουμπί νυχτερινής λειτουργίας; Απλώς ενεργοποιεί πρόγραμμα θερμοκρασίας 18° όπως λέει το manual ;
Αυτόν έχω http://www.olympia-electronics.gr/BAD5493A.el.aspx

Γενικά τι προτείνεται να κάνω ώστε να έχω και ζεστασιά και χαμηλή κατανάλωση πετρελαίου;

Το κλαπετο του τζακιου το κλεινεις οταν σβησει το τζακι;

Μου κανει εντυπωση αυτο που λες. Μενω σε πολυκατοικια του '95 με συρομενα αλουμινια της εποχης εκεινης που εχουν μεν διπλα τζαμια, αλλα δεν σφραγιζουν οπως τα καινουρια.

Εχω ρυθμισει τον θερμοστατη στους 19,5 βαθμους και κλεινει στους 20ο. Τα μεσανυχτα που κλεινω την θερμανση εχω συνηθως 19,5-20 βαθμους και το πρωι που ξυπναω 18,5 με εξωτερικη θερμοκρασια 5ο.

Τι διαολο μονωση σου βαλανε;
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#346847 Γενικά, την θερμοκρασία του θερμοστάτη πόσο τη βάζετε; Με πόσους βαθμούς είστε οκ δλδ;
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#346850 19